Meglepő eredmény: EU-kritikus politikus nyerte a román elnökválasztás első fordulóját
Az EU- és NATO-kritikus Calin Georgescu futott be az első helyen.
Nagyon meglepte a Transzparens Újságírásért Alapítvány menedzserét, amikor egyszer csak az általunk és általuk is kritizált, egyoldalúan kormányellenes médiapluralizmus-országjelentés mögött álló Centre For Media Pluralism and Media Freedom (CMPF) megkereste, és felkérte őket szakértőnek. Emlékezetes: ez az a dokumentum, amelyen részben a hazánkat az uniós forrásoktól megfosztó jogállamisági jelentés is alapszik.
Decemberben és januárban ötrészes cikkben jártunk utána, milyen ecsetvonásokkal fest torz képet a magyarországi médiahelyzetről a Médiapluralizmus Monitor által készített országjelentés. E szerint (a teljesség igénye nélkül):
Mi pedig utánajártunk, hogy pontosan
Több cikkünkben a Transzparens Újságírásért Alapítvány részéről kaptunk szakmai elemzést, támpontot,
Igen váratlan fordulat volt mindezek után, hogy éppen a CMPF kereste meg őket azzal, hogy felkéri őket a 2022-es jelentés szakmai véleményezésére. Mint közleményükben Nagy Károly, az alapítvány képviseletét vállaló vezető fogalmazott, bár a jelentés összeállításának módszertanával nem ért egyet, mégis megtisztelőnek tartja a felkérést egy EU-s intézet részéről, emellett pedig, mivel az a soron következő jogállamisági jelentés alapjául is szolgál majd, „felelősségünknek és kötelességünknek érezzük, hogy legjobb tudásunk szerint mi is részt vegyünk ebben a munkában”.
Mint Nagy Károly lapunknak elmondta, abszolút meglepő volt számukra, hogy a médiapluralizmus-jelentés módszertani hibáinak kivesézése után felkérték őket. Elismerésnek tekinti, hogy így történt, különösen annak fényében, hogy elsősorban politikai jellegű kritikákat kapott mind ő, mind a Transzparens Újságírásért Alapítvány, hiszen éppen a jogállamisági jelentés – ami alapján megindulhat hazánk ellen a jogállamisági mechanizmus – egyik alapját kezdte ki a kritikájuk. Most is tartja véleményét: „Szilárd meggyőződésem, hogy a Médiapluralizmus Monitor nem alkalmas arra, hogy politikai döntés előkészítő anyag legyen, így ennek felhasználása politikai vitákban egyszerűen hiba”. Hozzátette: a módszertannal továbbra sem értenek egyet, viszont így már hivatalos formában tudják véleményezni azt; mint fogalmazott: „bízunk benne, hogy olyan érveket és szempontokat tudunk bemutatni, amely árnyalja a Magyarországról alkotott képet.”