Írta: Paár Ádám; nyitókép: Xántus János amerikai egyenruhában
Százötven éve, 1872. januárjában alakult meg a Magyar Földrajzi Társaság.
A társaság megalapítása jelezte, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia keleti tagállama nyitott a világra,
más kontinensek tudományos igényű kutatására, abban a korban, amikor az európai hatalmak és felfedezők, tudósok meglobogtatták országuk zászlaját a lakott és lakatlan világ minden pontján.
A rangos intézet számos hírességgel büszkélkedhetett. Közéjük tartozik Xántus János, katonatiszt, utazó, néprajzkutató, a Fővárosi Állat- és Növénykert első igazgatója, aki Karl May leghíresebb hőse, Old Shatterhand alakját inspirálta. A Magyar Földrajzi Társaság alapításának emlékére bemutatjuk Xántus János életét.
Xántus János egy görög eredetű családban született
1825. október 5-én Somogy megyében, Csokonya faluban. Petőfi Sándornál két évvel, Kossuth Lajosnál huszonhárom évvel volt fiatalabb. Az életkorából fakadóan Xántus számára az 1848-49-es forradalom és szabadságharc nem az életpálya csúcspontját, hanem kezdetét jelentette. Mint annyian a kor huszonévesei közül, részt vett az 1848-49-es szabadságharcban. Önkéntes nemzetőrként, majd a honvédség kötelékében teljesített szolgálatot. A 46. zászlóalj főhadnagyaként harcolt, amikor az osztrákok elfogták. Gyalog hajszolták Érsekújvártól Pozsonyig, ennek következtében a fogságban megbetegedett, és csak 1850-ben szabadult. Édesanyja minden erőfeszítése ellenére Xántus Jánost besorozták közlegénynek a császári seregbe. A volt honvédek 20-25%-át, kb. 40-50 ezer embert soroztak be a császári seregbe, mint ún. „ex-honvédeket”, ahogyan 1852-ig nevezték őket.
A fiatalember megszökött, és meg sem állt Londonig, amely ez időben Párizzsal együtt a magyar emigránsok egyik fővárosa volt. Innen elutazott az Egyesült Államokba. A választást indokolja, hogy ekkoriban
az amerikai társadalom lelkesen fogadta a „48-asokat”,
akik Európa minden részéből érkeztek: magyarok, lengyelek, ír féniánusok, olasz carbonarók, skótok, dánok, de legnagyobb számban németek jöttek – utóbbiak olyan sokan voltak, hogy a polgárháború idején az északi hadseregben német nyelvtudással is el lehetett boldogulni. Az amerikaiak szívesen fogadták a zsarnokság elől menekülőket, még munkát is adtak nekik, de hazájuk fölszabadításához nem nyújtottak (és nem is nyújthattak) segítséget. A magyar Asbóth Sándor és Zágonyi Károly, a német Carl Schurz, Louis Blenker és Gustav Struve, az ír Thomas Meahger között az összekötő kapocs, hogy valamennyien 48-as menekültként érkeztek Amerikába, és az 1861-65 közötti polgárháborúban csináltak amerikai katonai karriert.