A soproni népszavazást megelőző időszakban a magyar külügy teljesítménye egészen sziporkázó volt. Bánffy Miklós remekül használta a budapesti antant-nagyköveteket. A külügyminiszter helyesen meglátta, hogy amennyiben az ekkor szerb megszállás alatt álló Dél-Baranya átadása előtt látnak hozzá a nyugat-magyarországi felkeléshez, könnyen lehet, hogy az antant Baranya vissza nem adásával zsarolná Magyarországot. Így kérésére Thomas Hohler brit főbiztos azt javasolta a Nagykövetek Tanácsának, hogy a jugoszlávok Nyugat-Magyarország kiürítése előtt legyenek kötelesek átadni Magyarországot, s az elképzelésnek Castagneto olasz követet is megnyerte. Mire Hohler belátta, hogy „az [antant] eldobta legfőbb fegyverét Magyarországgal szemben”, már késő volt.
A soproni népszavazás megtartásáról döntő velencei konferencia olyan értelemben már önmagában siker volt a magyar kormány számára, hogy egy aláírt békeszerződés részleteit tárgyalták újra.
A nyugat-magyarországi helyzet mindenki számára kellemetlen volt.
Ausztria nem volt képes reguláris erők nélkül birtokba venni a területet, Nyugat-Magyarország elengedése pedig vállalhatatlan volt a nacionalista osztrák ellenzék előtt. A kisantant számára történelme során soha egyértelműbb pillanat nem jött el a beavatkozásra, mégsem akart lépni, és a nagyhatalmak sem akartak közbeavatkozni. A velencei tárgyalások előtt még a népszavazás elutasítása volt a magyar álláspont. Ennek oka lehetett, amit Bánffy emlékiratában vallott be:
féltek tőle, hogy a Sopronon kívüli területek nem szavaznának Magyarország mellett,
és ezért végül eleve csak a város és környéke számára kérték a népszavazást.
Arra, hogy a lakosság egy jelentős része német szimpátiájú lehet, már korábban is utaltak források. Alexander Cadogan, a brit külügy korábbi versailles-i megbízottja 1920 augusztusában faggatta ki több nyugat-magyarországi település – Alsópulya, Fraknó, Lajtafalu, Darufalva, Kismarton – „polgármestereit” (nyilván főleg bírókra utalt). Szerinte a bírók örültek, hogy Ausztriához csatlakozhatnak, mert az „jobb gazdasági lehetőségeket biztosít számunkra, mint Magyarország”, továbbá Ausztria a nyugat része. Cadogan ehhez hozzáfűzte, hogy mindez „vicces”, mert a németeknek pedig Ausztria éppen a kelet része (Ostmark). A magyar katonai elhárítás 1920 decemberében úgy vélte, hogy a soproni katonaviselt rétegben „alig várják a napot, hogy Ausztriához csatlakozzanak”, „irredentát folytatnak Ausztria javára”. Ezért 1921 februárjában még bőven nyomoztak „osztrák érzelmű” helyi nyugalmazott tisztek iránt. Mint egy jelentéstevő utalt rá, érzelmileg és taktikailag sem tudott nehezebb feladatot elképzelni, mint „irredentát csinálni magyarokkal szemben”. A britek úgy saccolták, hogy a kérdéses terület körülbelül 70%-a Ausztriát preferálná.