Írta: Paár Ádám
Nyolcvanöt évvel ezelőtt, 1936. december 30-án hunyt el Habsburg-Tescheni Frigyes főherceg. Születésekor akkora birtokállomány tulajdonosa volt, amely nagyobb volt, mint néhány korabeli államocska. A saint-germaini és trianoni békeszerződések, valamint a Habsburg-dinasztia trónfosztása következtében elveszítette Magyarországon kívüli birtokai nagy részét. Mivel nem volt hajlandó letenni az esküt az új osztrák alkotmányra, családjával véglegesen Magyarországon telepedett le 1921-ben. Portrénkban Frigyes főherceget mutatjuk be.
*
A Habsburg-Tescheni család rangját két személy alapozta meg: Albert Kázmér és adoptált fia, Károly Lajos. A szász dinasztiából, a Wettin-házból származó Albert Kázmér, Mária Terézia veje, a császári sereg tábornoka felesége, Mária Krisztina főhercegnő kezével együtt elnyerte a féltoronyi, magyaróvári és béllyei uradalmat, valamint Teschen hercegségét. A hercegi párnak egyetlen lánygyermeke született, aki egyéves korában meghalt. Albert Kázmér főherceg, aki egy ideig Magyarország, majd Osztrák-Németalföld (a mai Belgium) helytartója volt,
megalapította a bécsi Albertina múzeumot és a Magyaróvári Gazdasági Akadémia elődjének számító Felsőbb Magántanintézetet.
A gyermektelen pár örökbe fogadta Mária Krisztina bátyjának, Lipót toscanai hercegnek, a későbbi II. Lipót császárnak egyik fiát, Károly Lajost, a későbbi kiváló hadvezért. Károly Lajos tekinthető a Habsburg-Tescheni-ág valódi, vér szerinti alapítójának. Károly Lajos a szelíd, műgyűjtő Albert Kázmérral ellentétben leginkább Napóleon ellenfeleként szerzett hírnevet. Az egyetlen osztrák császári tábornok volt, aki győztes csatát vívott a félelmetes „korzikai emberevő” ellen. Több csatában megverte a napóleoni sereget, leghíresebb győztes csatáját 1809. május 21-22-én vívta Aspernnél.
Károly Lajos főherceg két fia, Albrecht és Károly Ferdinánd főherceg ugyancsak híresek lettek. Albrecht főherceg a Bach-korszak idején Magyarország helytartójaként szerzett kétes hírnevet. Mivel csak lányai születtek, Károly Ferdinánd örökölte a birtokállományt.
A Habsburg-Tescheni család által birtokolt földállomány magába foglalta a féltoronyi, magyaróvári, béllyei uradalmakat és Teschen hercegségét. Akkora területet, amelynek szétszórt darabjai ma három ország – Ausztria, Magyarország és Csehország – területén terülnek el. Erre a birtokállományra is igaz, amit Esterházy Péter őseivel kapcsolatban írt szellemesen: ez a föld „jelentett olyan terjedelmű földeket, amelyeket még a vadludak se tudnak átrepülni egy éjszakán (…) Jelentett forgós, lobogós tornyú kastélyokat, amelyek unalmukban a tó tükrében nézegetik magukat, mert a gazdájuknak nincs ráérő ideje a látogatásukra.” (Esterházy Péter: Harmonia caelestis. Bp., 2000., Magvető Kiadó. 11.)
Egyszóval kis „mesebeli királyság” volt ez a Habsburg-Tescheni-minibirodalom,