A per első napján a bírói testület feje abc-sorrendben felszólította a vádlottakat – így elsőként Abdeslamot –, hogy azonosítsák magukat, rögzítsék korukat, foglalkozásukat. Abdeslam nem túl nagy meglepetésre azzal nyitott, hogy nincs más Isten Allahon kívül, s Mohamed az ő prófétája, majd kijelentette: hátrahagyta foglalkozását, hogy az Iszlám Állam katonája legyen.
Ő volt a vádlottak közül az egyetlen, aki hitet tett a terrorszervezet mellett.
A tárgyalást aztán a vád szerint a terrorkommandók tagjait hamis papírokkal ellátó Farid Kharkhach rosszulléte miatt félórára felfüggesztették. Kharkhach ügyvédjei kritizálták fogva tartásának körülményeit, majd Abdeslam is felpattant: „Legyünk bármennyire veszélyesek, mégiscsak emberek vagyunk, emberi lények, jogaink vannak. Itt minden nagyon szép, lapostévék vannak, de engem több mint hat éve úgy kezelnek, mint egy kutyát. Sohasem panaszkodtam emiatt, mert tudom, hogy a halál után újjászületünk, és maguknak el kell számolniuk a tetteikkel.” Jean-Louis Périès bíró azzal intette nyugalomra Abdeslamot, hogy „nem egy vallási ítélőszék, hanem egy demokratikus bíróság előtt áll”.
Abdeslam közbeszólásaival zavarta meg a tárgyalás második napját. „Vajon a szíriai és iraki áldozatok is szót kapnak majd?” – tette fel a kérdést, majd elmondta, hogy három vádlott-társa, akik Párizsból való menekülése során segédkeztek neki, nem volták tisztában azzal, hogy mit követett el, nem tettek semmi vétkeset, csupán segítőkészek voltak – ugyanis „Molenbeekben segítőkészek az emberek”. A tárgyalást a terrorista provokációi miatt néhány percre megszakították.
Szeptember 15-én aztán szót kaptak a vádlottak, hogy elmondják, hogyan vélekednek az ellenük felhozott vádakról. A legtöbben kifejezték hajlandóságukat a bírósággal való együttműködésre, és elítélték a párizsi merényleteket, egyesek teljes ártatlanságukat bizonygatták, mások elismerték, hogy elkövettek bizonyos tetteket. Az Iszlám Államban magas rangú harcosa, Osama Krayem, aki egyébként az élve elégetett jordán pilótáról készült videón is feltűnt, annyit mondott, hogy később foglal állást, illetve nem tett nyilatkozatot Sofien Ayari, aki jelen volt, amikor Abdeslamon és társain 2016. márciusában rajtaütöttek a rendőrök. Abdeslam kapva kapott az alkalmon, hogy bővebben is kifejtse nézeteit.
Leszögezte: az, amire terrorizmusként, dzsihádizmusként, radikalizációként hivatkoznak, nem más, mint az „autentikus iszlám”.