Újságírónak hívja magát, természetesen sohasem volt az
Provokátor, bomlasztó, láttam már sok ilyet. Okosakat, ostobákat, meg sok ilyen középszerűt, akik nem az eszük, vagy az eszük hiánya miatt emelkednek ki.
Ifjabb Bárd Károly később a CEU ünnepelt professzora lett.
„Várhattuk volna-e, hogy az ÁVH-főtisztek fiai: Bauer Tamás, Pető Iván és Bárd Károly (aki az MDF-kormányt képviselte helyettes államtitkárként) harcoljanak a felelősségre-vonásért? Ugye nem... [Főleg, ha utóbbi az SZDSZ-es Eörsi Mátyás cégénél dolgozott. Bauer Miklós ÁVH-s főtiszthez hasonlóan...]
Várhattuk volna-e, hogy az MSZMP KB tagjának, Baranya megye egykori párttitkárának a veje [Sólyom László] úgy döntsön az Alkotmánybíróság elnökeként, ahogy sokan szerettük volna? Ugye nem...
Szálak, amelyek összeérnek – Hálózat.
Miért nem történt igazságtétel? Azt láttuk, hogy az MDF keresztül akarta vinni a Zétényi-Takács féle igazságtételi törvényt, az ellenzék (SZDSZ) meg harcolt ellene. Erről szólt a híres Pető–Kónya vita.
De valóban ilyen egyszerű, fekete-fehér a képlet?
Ott Pető (SZDSZ) harcolt az igazságtétel ellen, mindenféle érvvel védve a morálisan védhetetlent.
Azóta tudjuk, hogy az igazságtétel (és a szembenézés) ellen harcoló Pető Iván apja ÁVH-s volt. Ezt akkoriban letagadta, még perelt is az ügyben, amit elbukott.
Azt is tudjuk, hogy Eörsi Mátyás (SZDSZ) cégénél dolgozott két volt ÁVH-s főtiszt: Bauer Miklós és Bárd Károly.
Ekkor már a szabad külföldi földvásárlás és hasonló ügyek mellett harcoltak jogászként.
Egy csapat voltak: doktor Bauer Miklós Eörsi párttársának, Bauer Tamásnak (SZDSZ) az apukája volt. Az öreg »körmösnek« nevezett Bauer: ÁVH-s, majd komplexes. Szóval külkeres jogász. Utóbbi vállalatnál alatta dolgozott a fiatal Eörsi Mátyás.
Azt viszont nem sokan tudták, hogy Doktor Bárd Károly fia Doktor Bárd Károly az MDF helyettes államtitkára volt 1990 után. Egyik szakterülete: az igazságtétel. A 168 órának elmagyarázta, miért is veszélyes az igazságtétel.
Mert »megrendül a bizalom« és »félnie kell az egész közösségnek«.
Mondom: ő képviselte az antikommunista kormányt, az MDF-et
»Félnie kell a közösségnek« – mondta. Ugyanezt a félelemkeltést erőltette Pető Iván a Kónya elleni vitában, amikor azt mondta, az igazságtétellel elszabadulna a Pokol.
Pedig valójában mi történt: olyan emberek döntöttek az igazságtételről, akik vastagon benne voltak a diktatúra élcsapatában. Dédelgetett gyerekek.
Ifjabb Bárd Károly később a CEU ünnepelt professzora lett.
Az emberi jogok nagy szakértője.
És: az Alkotmánybíróság elkaszálta az igazságtételi törvényt. Szakértők szerint először az alkotmányt kellett volna megváltoztatni ahhoz, hogy egyáltalán átmehessen a törvény.
Lehet. De az Alkotmánybíróság elnökét Sólyom Lászlónak hívták. Apósa, Nagy József korábban az MSZMP Központi Bizottságának a tagja, Baranya megye párttitkára volt.
Elvárható volt ilyen bekötésű emberektől egy független, a nemzetnek, a társadalomnak megfelelő döntés az igazságtétellel kapcsolatban?”
Fotó: MTVA/ Jászai Csaba