Két megjegyzés Daron Acemoglu közgazdasági Nobel-díjának margójára
Munkássága pontosan szemben áll azzal a hatalomgyakorlással, ami az elmúlt csaknem másfél évtizedben zajlik Magyarországon.”
A Nobel-díjat odaítélő bizottságnak nem volt egyszerű kapcsolatba lépni az idei orvosi-élettani díjat elnyerő tudósokkal, csak rokonok segítségével tudták elérni a két nyertest.
Amikor végül sikerült felhívni őket telefonon, mindkét kutató nagyon meglepődött és igen boldog volt - tette hozzá Thomas Perlmann, a stockholmi Karolinska Intézet Nobel-közgyűlésének titkára.
Az amerikai David Julius és az Egyesült Államokban élő, libanoni születésű Ardem Patapoutian a hőmérséklet és a tapintás érzékeléséért felelős receptorok felfedezéséért kapta a díjat. David Julius molekuláris neurobiológus a chili paprika csípős, égető érzést keltő alkotóelemét használta egy olyan szenzor azonosításához a bőr idegvégződéseiben, amely hőhatásra reagál. Ardem Patapoutian molekuláris biológus, idegtudós nyomásra érzékeny sejteket használt szenzorok egy olyan új osztályának felfedezésében, amelyek mechanikai stimulációra válaszolnak a bőrben és a belső szervekben.
Ardem Patapoutiant a hír késő éjjel érte,
A Karolinska Intézet hétfőn a Twitteren közzétett egy fotót, amely még álomittasan ábrázolta a tudóst és fiát párnák és takarók között. Patapoutian ölében laptop, arcán boldog mosoly volt látható. „A tudományban sokszor a magától értetődőnek vett dolgoknak van nagy jelentősége” – mondta.
David Juliust kora reggel tájékoztatta az intézet – írta Holly Ingraham, a tudós felesége a Twitteren. A hírhez képet is mellékelt, amelyen Julius – még hálóköntösben – egy elektromos készülékre pillant.
– írta egy másik fotóhoz, amelyen mindketten boldogan nevetnek, kezükben egy-egy csészével. „A telefonom jelzett, és egy rokonom volt az, akit a Nobel-bizottságból hívott fel valaki, aki a telefonszámomat próbálta megszerezni” – mondta el San Franciscó-i otthonában, az éjszaka közepén.
Csak akkor hitte el, hogy nem a bolondját járatják vele, amikor a felesége meghallotta Perlmann hangját, és megerősítette, hogy valóban a Nobel-bizottság titkára keresi. Julius felesége és Perlmann évekkel ezelőtt együtt dolgoztak. A 65 éves Julius elmondta, reméli, munkája új fájdalomcsillapítók kifejlesztését teszi lehetővé. Azt magyarázta, hogy még a mindennapi tevékenységek hátterében működő biológiának is hatalmas jelentősége lehet.
– mondta.
David Julius 1955-ben született New Yorkban, a Kaliforniai Egyetemen, Berkeleyben szerzett Phd-fokozatot, posztdoktori képzésre a New York-i Columbia Egyetemre járt. 1989 óta San Franciscóban professzor. 2010 óta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) tiszteleti tagja.
Ardem Patapoutian Bejrútban, Libanonban született 1967-ben. Fiatalon Los Angelesbe költözött, a Kaliforniai Műszaki Egyetemen (Caltech) szerzett Phd-fokozatot, San Franciscóban végezte posztdoktori tanulmányait. 2000 óta a Scripps Kutatóintézet munkatársa.
A kitüntetettek 10 millió svéd koronán (352,1 millió forintos összegen) osztoznak. A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át, a koronavírus-világjárvány miatt idén is a megszokottnál jóval szerényebb körülmények között.
(MTI)
Nyitókép: Stockholm, 2021. október 4.
Thomas Perlmann svéd professzor, az orvosi és élettani Nobel-díjat odaítélő bizottság titkára (j) bejelenti, hogy a hőmérséklet és az érintés érzékeléséért felelős receptorok felfedezéséért David Julius amerikai fiziológus (b, kivetítőn) és az Egyesült Államokban élő, libanoni születésű Ardem Patapoutian kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat 2021. október 4-én, a Svéd Királyi Tudományos Akadémiának az orvosi Nobel-díj odaítéléséről döntő bizottság stockholmi sajtótájékoztatóján.
MTI/EPA/TT Hírügynökség/Jessica Gow