Mackó úr kalandjai 1902-1916 között jelentek meg Az Én Újságom oldalain. A kalandos medvetörténet,
amely meseformában magyarázta el a gyerekeknek a korabeli Magyarország földrajzát, közigazgatását és néprajzát,
óriási siker lett. Szerzője, Sebők Zsigmond gyakorlatilag megalkotta a Nils Holgersson-történet magyar párját. Sőt, négy évvel megelőzte északi pályatársa meseregényét. Akárcsak Selma Lagerlöf svéd író honismereti meseregényében, a történet rendezőelve Sebőknél is az utazás. Lagerlöf hőse, a rosszcsont kisfiú, Nils manóvá változva, a vadludakhoz csatlakozó fehér gúnár, Márton hátán repülve beutazza hazáját, Svédországot. Mackó úr kalandjaiban a derék medve úgyszintén bejárta a korabeli Magyarország szinte minden táját. Nils varázslat folytán változik manóvá, megérti az állatok nyelvét, időnként találkozik földöntúli lényekkel (például XI. Károly svéd király szellemével, vagy az elátkozott, elsüllyedt város, Vineta lakosaival), minden más tekintetben azonban a regény világa realista, egyes elemeiben szomorú (bár utóbbi gyerekfejjel nem, csak felnőttként érzékelhető).
Mackó úr világában nincs szükség varázslatra: az állatok és emberek minden további nélkül beszélgetnek egymással. Nils parasztfiú (kevés olyan író ábrázolta reálisan, de finom színekkel a paraszti életet, mint a nemesi születésű Lagerlöf), Mackó úr viszont, ha a medvebőrt lehántjuk róla, a tipikus kisvárosi, kisnemesi, kúriában lakó „tekintetes úr” típusa. Ahogyan büszkélkedik vele: „nagyon ősi családból származom. Őseim már Árpád vezérrel is jó ismeretségben voltak. …Egyik dicső ősöm már Árpád vezérnek a saját medvebőrét adományozta kacagánynak.”
Mindkét alkotás meseformában, a mese eszközeivel a haza földrajzának, természetrajzának, néprajzának megismertetését végzi el, és abba a nagy körbe sorolhatóak, amelyet a honismereti irodalom néven illetünk.
Mackó úr, azaz Dörmögő Dömötör utazása során eljutott a történelmi Magyarország úgyszólván minden pontjára.
Az évek során járt a Bakonyban, az Alföldön, a Retyezáton, megmászta a Tátrát, bemerészkedett a dobsinai jégbarlangba, tutajozott a Tiszán és a Vágon. Idővel már szűk lett neki a haza, és elutazott Angliába, Marokkóba, gondolázott Velencében.