Dübörög a demokrácia Romániában: papíron a következő választás győztese
Hiába kell megismételni az államfőválasztást, az eredmény már valószínűsíthető.
Az EMSZ tervezetet dolgoz ki a romániai zászlótörvény és a közigazgatási törvény módosítására.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) tervezetet dolgoz ki a romániai zászlótörvény és a nyelvhasználati jogokat is szabályozó közigazgatási törvény módosítására – jelentették be Kolozsváron csütörtökön a pártszövetség társelnökei.
Letelt a Citu-kormány első 100 napja
Csomortányi István társelnök elmondta: lejárt a Citu-kormány első száz napja, és a március 15-én kitűzött nemzeti jelképek miatt Sepsiszentgyörgy és Székelyudvarhely polgármesterére kirótt prefektusi bírságok azt mutatták meg, hogy halaszthatatlan a nemzeti szimbólumok és az anyanyelvhasználat kérdéseinek a rendezése.
Mezei János társelnök kijelentette: egyértelművé kell tenni a törvényeket, hogy a bíróságok ne értelmezhessék félre a jelképhasználati, anyanyelvhasználati kérdéseket, amiként jelenleg gyakran megtörténik. Hozzátette: addig is, míg megszületik az új szabályozás, azt az elvet alkalmazzák, hogy minden közterületről eltávolíttatott székely zászló helyett százat adományoznak magánszemélyeknek.
A nyelvhasználati jogok is folyamatosan csorbulnak
Csomortányi István a nyelvhasználati jogokkal kapcsolatos tartalmi kérdésekre is kitért. Megemlítette: úgy kell módosítani a törvényt, hogy ne csak százalékban, hanem abszolút számban is szabja meg azt a küszöbértéket, amely fölött nyelvhasználati jogok illetik meg a nemzeti közösségeket. Elfogadhatatlannak tartotta, hogy míg egy ezerfős községben a kétszáz fős nemzeti kisebbséget megilletik az anyanyelvhasználati jogok, Kolozsvár 65 ezer fős magyar közössége nem használhatja anyanyelvét az önkormányzati hivatalokban.
Az MTI kérdésére Csomortányi kijelentette: az EMSZ képviselői a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) parlamenti frakciójában tevékenykednek ugyan, de nem érzi, hogy kormányon lennének. Megjegyezte: az RMDSZ egyetlen kormányzati tisztség betöltéséről sem konzultált velük, és a költségvetési törvénnyel sem juttatott fejlesztési támogatásokat az EMSZ-es polgármesterek által vezetett településeknek. Hozzátette: az RMDSZ-es vezetésű települések mintegy százmillió lejt kaptak helyi fejlesztésekre, az EMSZ-es polgármesterek által vezetett települések közül csak Szentegyházára jutott egy 1,2 millió lejes tétel (1 lej=74,63 forint).
(MTI)
Fotó: MTI/Kiss Gábor