Veczán Zoltán interjúja a Mandiner hetilapban.
A vizsga, A berni követ, Örök tél – a legsikeresebb filmjei a kommunizmus szinte terápiás jellegű feldolgozásai. Miért választotta ezt az irányt?
Antikommunista családban nőttem fel, hagyomány volt, hogy nem szeretjük a kommunistákat. Apámnak meg is volt rá az oka: még az ötvenes években, kamaszkorában ismerkedett meg a rendőrséggel, mert a barátai – anélkül, hogy neki szóltak volna – megpróbáltak disszidálni, és lefülelték őket a határon. Gyerekek voltak, megijedtek a kihallgatáson, apámra is rávallottak, őt meg bevitték. Ártatlan volt, így nem tudtak rábizonyítani semmit, de onnantól kezdve rajta tartották a szemüket. Többször elvitték hónapokra katonának, még kétgyerekes édesapaként is, mert se párttag, se munkásőr nem akart lenni. A bátyám is hatott rám, aki katolikus pap, aztán a piarista tanáraim a gimnáziumban, elsősorban a történelemtanárom, Földes Ferenc. Nem volt bennem tudatos terv, hogy a kommunizmus bűneiről írjak, inkább az otthonról hozott értékrendemen keresztülszűrve a témák találtak meg engem, nem én a témákat.
Vagy a történetek szereplői. Milyen gyakran ostromolják témaötletekkel?
Sűrűn, én pedig igyekszem empatikusan reagálni, hiszen ezek általában személyes, családi történetek, az illető szüleiéi, nagyszüleiéi. Az Örök tél is így született meg Havasi János családi történetéből. Én dombóvári vagyok, ő kaposszekcsői, az események pedig az itteni sváb közösséggel estek meg. Tömegesen vittek őket málenkij robotra, nekik – a földijeimnek – szerettem volna emléket állítani a filmmel.
Nem volt bennem tudatos terv, hogy a kommunizmus bűneiről írjak, inkább az otthonról hozott értékrendemen keresztülszűrve
a témák találtak meg”
A saját családja történetei nem ihlették meg?
Sokáig visszatartott az, hogy úgy éreztem, a mi családunk amolyan átlagos magyar família, semmi kirívó nem történt velünk, kicsi történeteink vannak. Aztán meg arra gondoltam: miért ne lehetne egy tipikus magyar családról írni, amellyel sokan tudnak azonosulni? A szüleimről, a bátyámról, a nyolcvanas évek elejéről… Így hát végül belekezdtem, és igen, most éppen egy ilyen történeten is dolgozom.