A szervezett bűnözők általi terjesztés ettől nem áll le, csak átalakul.
Egy nagyon szemléletes példa az uruguayi marihuána-legalizációs törvény, amelyet 2013-ban szavaztak meg és 2014-től hatályos. Az elmúlt hét év adatait átvizsgálva azt láthatjuk, hogy a legalizálást követően kiugróan magas lett az emberkereskedelem áldozatainak a száma – nullárról száz fő fölé emelkedett –, a rablások és a lopások száma sem csökkent, sőt! A bűnözési struktúrában egyáltalán nem mutatkoztak a legalizációtól várt pozitív hatások. A szervezett bűnözői hálózatok által terjesztett marihuána kereskedelme nem állt le, hiszen a szabályozás éves szinten 400 gramm saját, rekreációs célú használatot engedélyez, de ez egy rendszeres használó igényeit nem elégíti ki, így kénytelen lesz dílerektől vásárolni. Ezt az illegális marihuána-kereskedelmet bizonyítja az is, hogy a nyomozóhatóságok a legalizálást követően is foglaltak le jelentős mennyiségű kannabiszt. Látni kell azt is, hogy a kábítószer-használattal összefüggő halálozások száma is nőtt: 2014-ben 11 fő, 2015-ben már 264 fő halálát regisztrálták a szerrel összefüggésben. A szerhasználók rehabilitációs ellátásban való részvétele is növekedett.
Lakószobák az Emberbarát Alapítvány Alkohol-drogrehabilitációs Intézetének női részlegében a X. kerületi Cserkesz utcában az átadás napján, 2019. december 19-én
Mennyire hatékony ma Magyarországon a felvilágosító tevékenység, illetve a megelőzés?
Ami a felvilágosító tevékenységet illeti, hazánk jó helyzetben tudhatja magát. Az itthon elérhető prevenciós programok többsége ugyanis alapvetően felvilágosításon, információ-átadáson alapul. A hatékony megelőzés (prevenció) ugyanakkor ettől sokkal szélesebb körű tevékenységet foglal magába. Hazánkban a megelőző tevékenységet folytató szervezetek, intézmények többségében univerzális prevenciós programok végrehajtására rendezkedtek be.
A szervezők többsége valamilyen civil szervezet, de továbbra is kiemelt szerepe van e területen a rendőrségnek is.
A prevenciós programok többsége közvetve vagy közvetlenül az alkoholfogyasztáshoz, a dohányzáshoz, illetve a tiltott drogok fogyasztásához kapcsolódik. Az mindenképp előremutató, hogy a legutolsó felmérések szerint a prevenciós programok többsége ma már hosszabb időtartamra tervezett.
Milyen hatásfokkal működnek a drogelvonók?
Aki zárt intézménybe kerül, azoknak a prognózisa jobb. Viszont semmiképp sem szabad abba a hibába esni, hogy a drogrehabilitációs intézetek működésének hatékonyságát pusztán az alapján ítéljük meg, hogy a problémás szerhasználók hány százalékánál értek el tartós absztinenciát (szermentességet).
Melyek azok a tényezők, amelyek hatására leginkább törekednek a szerhasználók a káros szenvedélytől való szabadulásra? Melyik a leghatékonyabb terápiás módszer?
Ez nagyon sokrétű kérdés. Visszautalva az előző kérdésre, a drogrehabilitációs intézetekbe kerülő személyek felépülése szempontjából kiemelt jelentőségű például, hogy ki, milyen indíttatásból kerül a kezelőhelyre.
A környezet általi kényszerítéstől túl nagy sikert nem várhatunk.
A leghatékonyabb módszer meghatározása sem történhet standard módon. Pontosan ezért nagyon fontos, hogy a rehabilitációs intézmények, programok kiválasztásakor figyelembe vegyük az egyén sajátosságait (például azt, hogy miként viszonyul a vallásossághoz). Ebben addiktológiai szakemberek komoly segítséget tudnak nyújtani.
A drogrehabilitációs intézményekben dolgozók életét milyen körülmények, szektorális adottságok, hiányosságok nehezítik meg leginkább?
Erről a kérdésről inkább nem mondanék véleményt. Nagyon érzékeny és komplex téma.
Miért volt szükség a Drogkutató Intézet létrehozására? Miben segítheti a szakmát ez az intézmény?
Az Intézet létrehozásának egyik célja az volt, hogy egyfajta hidat képezzen a tudományos világ és a lakosság között.
Intézetünk számára nagyon fontos célkitűzés elsősorban a lakosság objektív és ideológiamentes tájékoztatása
a drogokról és a szerhasználathoz kapcsolódó jelenségekről, aminek kulcsfontosságú része a közérthetőség is. Folyamatosan frissülő, tudományos igényű szakmai anyagok létrehozásával hiteles információkat szeretnénk közvetíteni a drogfogyasztást érintő legrelevánsabb témákkal kapcsolatban. Ezt fejezi ki a szlogenünk is: „Tudománnyal a tiszta tudatért”. Mindehhez hozzátartozik a szakma támogatása is. Szeretnénk olyan felületet biztosítani a szakemberek számára, ahol egyrészt olyan tudásanyagra tehetnek szert, amivel kiegészíthetik a már meglévő tudásukat, másrészt van lehetőség a szakmai alapú diskurzusra is.
Azt ígérik, hogy kutatásokat, felméréseket fognak végezni. Az elinduláskor melyek voltak, illetve lesznek az első ilyen projektek?
Több projektet is tervezünk a közeljövőben elindítani. Többek között felmerült témaként Magyarország elhelyezése a „drogtérképen” európai és világviszonylatban egyaránt. Emellett a kriminalizáció és a szerhasználat kapcsolata, vagy a család mint prevenciós tér szerepének vizsgálata egyaránt a terveink között szerepel.
--
Nyitókép: Injekciós tűvel adja be magának a kábítószert egy fiatalember 1995. február 13 -án a svájci Lettenben
fotók: Dr. Deák Csilla, MTI