A Pfizer-Biontech után most az Astra-Zeneca oltóanyaggyártónak is problémái akadnak a szállítással – adta hírül a Bild pénteken. A német lap tájékoztatása szerint ráadásul ez azért is probléma, mert a gyártó „oxfordi” vakcinája lett volt „Németország és az EU legnagyobb reménysége” arra vonatkozóan, hogy folytatni tudják a megkezdett oltási tervet.
A német lap szerint ugyanis,
csak Németország idén 56,5 millió adag ellenszert kap az AstraZenecától. Csakhogy a vártnál később, és kevesebbet.
A Bild vállalati értesülései szerint ugyanis a brit-svéd oltóanyaggyártó cég arról tájékoztatta az Európai Bizottságot, hogy a vakcina jóváhagyását követően (várhatóan január vége) lényegesen kevesebb oltóanyagot tud majd szállítani a megígért vakcinából.
A cég március végéig mintegy 80 millió adag védőoltást tervezett szállítani az EU 27 tagországának – közölte a nevének elhallgatását kérő, a tárgyalásokban részt vevő illetékes. A gyógyszergyár korábban több mint 80 millió adag szállítását ígérte a második negyedévben, de most nem tudott szállítási célkitűzéseket megadni az április-júniusi időszakra a gyártással összefüggő problémák miatt – mondta az illetékes.
A cég a partnere, a Novasep által Belgiumban működtetett vakcinagyár gyártási gondjai miatt kellett csökkentenie a szállításokat az illetékes szerint. A szállítások csökkentését az AstraZeneca szóvivője is megerősítette az AFP francia hírügynökségnek. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) január 12-én jelentette be, hogy megkapta az engedélyezési kérelmet az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcinára. Az EMA akkor azt közölte, hogy január 29-én fognak dönteni.
„Bár nem volt határidő megjelölve a vakcinánk szállításának megkezdésére, ha meg is kapjuk az európai engedélyt, a mennyiségek kisebbek lesznek a tervezettnél az európai ellátási lánc egyik gyártási színhelyének teljesítménycsökkenése miatt” – mondta a szóvivő. Az Európai Bizottság eredetileg 400 millió adag vakcinát kötött le.
Sztella Kiriakidesz, az EU egészségügyi biztosa Twitter-üzenetében elégedetlenségét fejezte ki a szállítások csökkentése miatt. „A feltételes engedélyezés fenntartásával ragaszkodtunk a pontos szállítási ütemtervhez, hogy tagállamok megtervezhessék az oltási programot” – írta.