Mégis megérkeznek hazánkba a Norvég Alap támogatásai

2020. december 21. 21:19

Hosszú és kemény vita után, szinte az utolsó pillanatban született megállapodás Norvégia és Magyarország között – számolt be a norvég nagykövetség.

2020. december 21. 21:19
null

Norvégia új együttműködési megállapodásokat írt alá Magyarországgal az EGT és Norvég Alapok felhasználásáról. A támogatási összeg 214,6 millió euró – írta Facebook posztjában a norvég nagykövetség. Magyarország az EGT és Norvég Alapok harmadik legnagyobb kedvezményezettje. Az elmúlt 15 évben számos területen jött létre együttműködés Magyarország és a donor országok között – áll a közleményben.

„Számunkra különösen fontos, hogy legyenek a civil szervezetek részére hozzáférhető források, és ezek kezelése a magyar hatóságoktól függetlenül történjen” – mondta Ine Eriksen Søreide külügyminiszter.

„Hosszú és kemény vita után, szinte az utolsó pillanatban megszületett a megállapodás Norvégia és Magyarország között az Európai Gazdasági Térség országai és a Norvég Alapok felhasználásáról” – jelentette be a budapesti norvég nagykövetség.

A norvégok feltételként szabták, hogy a civil szervezeteknek nyújtott támogatásokról egy független alapkezelő döntsön, és ha ebbe nem egyezik bele a kormány, egy fillér sem érkezik – ezt már a HVG írta meg a megállapodásról szóló cikkében. 

A norvég közlemény szerint a most született megállapodások független pénzforrásokat biztosítanak a civil szervezetek részére és az előző időszaknál nagyobb összeggel támogatják a klímavédelmi és energetikai kezdeményezéseket, az üzleti fejlesztéseket és innovációt, továbbá jelentős támogatást biztosítanak helyi és regionális fejlesztésekre, valamint a roma lakosság társadalmi integrációjára – számolt be a HVG. 

A hétfői megállapodásból – melyet Trine Skymoen Norvégia budapesti nagykövete és Ágostházy Szabolcs Imre, európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkár írtak alá – az is kiderült, hogy a vitát még nem sikerült teljesen rendezni, az együttműködési megállapodások pedig hivatkoznak a EU költségvetési megállapodásába belefoglalt jogállamisági rendeletre is – írja a HVG.

„A korábbi finanszírozási időszakokban megkezdett közös munka folytatása a társadalmi és gazdasági gyarapodást támogató további fejlesztések megvalósítását teheti lehetővé Magyarországon. A megállapodások a felek szerint minden érintett megelégedésére alapozzák meg a hosszú távú együttműködés eredményes folytatását” – írja a megállapodás kapcsán kiadott közleményében az ITM.

 

Összesen 288 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dénia
2020. december 23. 09:07
De én ezt nem értem. Ez a pénz Magyarországnak jár. Azért jár, mert Norvégia nem óhajt eu tag lenni, a közösködés hátrányain nem kíván osztozni, de az előnyökből, a közös piacból részesülni akar. Ezért kell fizetnie az eu tagországoknak kompenzációt. A tagállamnak kell fizetnie. Akkor miaz, hogy ő majd megszabja, hogy a tagállam nem szólhat bele a pénz felhasználásába?
lynx
2020. december 23. 06:19
A magyar kormány egy Unión kívüli országnak uniós kiváltságokat biztosít a magyar adófizetők kárára. Ezt kompenzálja ez a pénz. Tehát kizárólag a magyar adófizetők dönthetnek e források felhasználásáról a választott képviselőik által. Ez a jog a kétharmad miatt csak a Fidesz által delegált kormányé. A norvég nagykövetet el kell hajtani. Szórakozzanak az anyukájukkal. Vízum, vámok. Egyedileg megállapítva.
Highlander07
2020. december 22. 20:13
Ez bizonyítja, hogy a fidesznek elege lett saját magából...
istvanpeter
2020. december 22. 14:59
Nem árt azonban tisztázni, hogy norvégok nem ajándékot adnak, hanem szerződés szerint azért fizetnek, hogy szabadon bejuthassanak az EU akadálymentes piacára. Így aztán még nagyobb pofátlanságnak minősül, hogy akár különféle felforgató szervezeteket is pénzelhetnek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!