Jobboldali pártelnök: „Azt akarja az USA, hogy Németország a gyarmata legyen?”
Alice Weidel szerint sok mindennek változnia kell Európában és Németországban is.
„A véletlenen múlt, hogy éppen akkor érkeztünk a helyszínre, amikor a legnagyobb szükség volt a segítségünkre” – meséli lapunknak Nyeső Kázmér azt a balesethelyzetet, aminek kezeléséért augusztusban a hónap katonájának választották a NATO vezette nemzetközi békefenntartó erőben, a KFOR-ban. A tizedes tavasz óta sorozatban a harmadik magyar katona, aki ezt az elismerést elnyerte. A honvédség koszovói kontingensének 22. váltása rövidesen hazatér – ennek, illetve a kitüntetés apropóján beszélgettünk Nyeső Kázmérral a magyar katonák koszovói békefenntartó munkájáról. Interjúnk.
A KFOR (Kosovo Forces) a NATO parancsnoksága alatt álló nemzetközi békefenntartó erő, amely az ENSZ BT 1244-es határozata alapján jött létre. Feladata a Szerbiától 2009-ben elszakadt, 95 százalékban albánok lakta, tízezer négyzetkilométeres terület biztonságának megőrzése, különös tekintettel a szerb többségű Észak-Koszovóra, amely nem fogadja el Pristina fennhatóságát. Magyarország közel 400 katonával képviselteti magát a misszióban, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 39. lövészzászlóaljának katonái 2000-től vannak jelen a balkáni országban. 2017 óta teljes egészében magyar katonákból áll a KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalja, amely a KFOR-parancsnok közvetlen alárendeltségébe tartozik.
***
A hónap katonája lett a KFOR-ban. Egy közúti baleset után ellátott egy sérültet. Mi történt?
Járőrfeladatot hajtottunk végre Koszovó északi részén, amikor egy közlekedési balesetre lettünk figyelmesek. Egy összeroncsolódott személyautót láttunk az út közepén, amely köré helyiek kezdtek csoportosulni. Lassítottunk, próbáltuk felmérni a helyzetet, hogy elkezdődött-e már a mentés, és esetlegesen van-e szükség segítségre. Ekkor még nem ért a helyszínre sem a helyi rendvédelmi szerv, sem a mentők.
Két bajtársammal mi is a bajba jutott gépjárműhöz siettünk. Mindeközben néhány másik kollégám megkezdte a helyszín biztosítását és a forgalom irányítását. A roncshoz érve láttuk, hogy egy eszméleténél lévő sérült van a járműben, és fejsérülést szenvedett. Míg a segítségre siető civilek értesítették a mentőket, megkezdtük a balesetet szenvedett autós ellátását.
A szerencsén múlott? Véletlen volt, hogy arra járőröztek, így hamarabb ott voltak, mint a mentők?
Ez így történt, az előre meghatározott járőr útvonalunkon haladtunk, csak a véletlenen múlt, hogy éppen akkor érkeztünk a helyszínre, amikor a legnagyobb szükség volt a segítségünkre. Hamarosan megérkeztek a mentők, akiket tájékoztattam a történtekről, és átadtam a beteg ellátását a szakembereknek. Vajdasági születésű vagyok, így a nyelvtudásomnak köszönhetően pontos tájékoztatást tudtam adni az egészségügyi szakszemélyzetnek. A sérült és a mentősök is nagyon hálásak voltak, és többször megköszönték a segítségünket.
Nyeső Kázmér tizedes
Féléves kintléte alatt a magyar katonák megközelítően hány ilyen helyzetbe kerültek Koszovóban? Melyek voltak a legfeszültebb helyzetek?
Volt már rá példa többször is a múltban, hogy magyar katonák nyújtottak segítséget közúti baleseteknél Koszovóban. Éppen egy hónappal ezelőtt történt, hogy egy másik kollégám egy hasonló közúti balesetnél segített a bajbajutottakon.
A honvédségnél sok társammal együtt én is elvégeztem egy Harctéri Életmentő tanfolyamot, ami által úgynevezett CLS (Combat Life Saver) katonává váltam. Ezen a képzésen nagyon alaposan megtanították nekünk, hogy mit kell tennünk egy ilyen helyzetben, hogyan reagáljunk, és a helyzetet felmérve hogyan lássuk el a sérültet és stabilizáljuk az állapotát, amíg a helyszínre érkezik egy magasabb szintű egészségügyi ellátó egység.
Ön tehát harctéri életmentő katona. Hadszíntéren való bevetés esetén milyen tevékenységeket kellene ellátnia?
A tanfolyam során alapvetően arra készítettek fel minket, hogy harctéri körülmények között el tudjuk látni akár a sebesült bajtársainkat, akár saját magunkat, és stabilizáljuk a sérült állapotát addig, amíg az egészségügyi szakszemélyzet a helyszínre érkezik. Ebbe beletartozik a sérült állapotának felmérése és osztályozása, a különböző vérzések csillapítása és elállítása, valamint a légutak és keringés biztosítása. Elsajátítottuk a sérültellátás során alkalmazható speciális eszközök és felszerelések használatát – ilyenek például a defibrillátor, a nazo tubus, a tourniquet, amely egy olyan sebészeti eszköz, mellyel a verőeret össze lehet egy meghatározott időtartamra nyomni. Mindezek mellett megtanultunk vénát biztosítani, és begyakoroltuk az alapszintű kötözéseket és rögzítéseket.
A magyar katonák feladata még a koszovói misszióban az úgynevezett „fire phobia”-oktatás a többi külföldi katona számára. Hogyan lehet leküzdeni a tűziszonyt, felkészülni a Molotov-koktélos támadásokra?
A megfelelő védőfelszerelés viselése mellett a legfontosabb, hogy elsajátítsuk,
Ezek a módszerek segítenek nekünk abban is, hogy az alakzat megbontása nélkül minél hamarabb eltávolodjunk a veszélyes területtől. A biztonságunkat az alapos kiképzés és a folyamatos tréning szavatolja.
Az MH KFOR Kontingens koszovói kiképzési gyakorlata
Miből áll egyébként a békefenntartó munka általában? Mi a nemzetközi misszióban a magyar katonák mindennapi, praktikus feladata?
A KFOR és ezen belül a magyar katonák feladata is a koszovói biztonság és béke stabilizálása, fenntartása a térségben. A magyar kontingens katonái alkotják a KFOR-parancsnok közvetlen alárendeltségébe tartozó KFOR Harcászati Tartalék Zászlóaljat.
Napi szinten hajtunk végre járőrfeladatokat, és folyamatosan szinten tartjuk a kiképzettségünket.
Milyen útvonalakon, milyen módon zajlik a járőrözés?
A járőrfeladatokat a feladatok függvényében előre meghatározott útvonalakon hajtjuk végre Koszovó teljes területén.
Milyen kapcsolatuk van a KFOR-katonáknak a helyi lakossággal?
Úgy gondolom, nagyon jó a kapcsolat a helyiekkel. A tapasztalatom az, hogy
Nagyon jó érzés, amikor járőrözünk, és a helyiek integetnek nekünk vagy egyszerűen csak egy elismerő pillantással adják a tudtunkra, hogy jó, hogy itt vagyunk. Ez a második KFOR-misszióm, és még egyszer sem tapasztaltam, hogy ellenségesen fogadtak volna minket bárhol.
Zavargások esetén, ha a koszovói hatóságok kérnék, milyen vezénylés alapján, milyen rendfenntartó intézkedéseket, milyen rendfenntartó eszközökkel hajtanának végre?
A misszióra történő felkészítésen és az itteni kiképzések során nagyon sokat gyakoroljuk a tömegkezelési feladatokat, hiszen ez az egyik fő feladatunk abban az esetben,
Egy ilyen helyzetben alapvetően a tömeg visszaszorítása és a tömeg oszlatása a fő feladatunk.
Milyen a KFOR-tábori élet? Milyen a viszony a különböző nemzetiségű katonák között?
Huszonhét nemzet katonái vannak jelen a KFOR kötelékében, és nagyon jó a kapcsolat a különböző nációk között. Bár a közös nyelv az angol, azért próbáljuk megismerni egymás nyelvét, hiszen gesztusértékű az, és jól esik, ha a saját anyanyelvén köszöntenek valakit. A napi rutinfeladatok mellett van lehetőségünk sportra és a táboron belüli különböző szabadidős tevékenységekre, bár ez a jelenlegi járványügyi helyzet miatt korlátozottabb, mint korábban.
Tavasz óta kiemelt jelentőségű a koronavírus-védelem, a táborban összezárt katonák egészségének védelme miatt különösen az lehet. Milyen biztonsági intézkedések léptek életbe a misszió berkeiben, hogy védjék magukat?
Nekünk is be kell tartani a NATO, a KFOR és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásait, szabályait. Természetesen maszkot viselünk és megfelelő szociális távolságot tartunk egymás között. Mindezek mellett fokozottabban odafigyelünk a gyakori fertőtlenítésre.
Katonaként mit tanult a KFOR külföldi missziója során?
2016 óta szolgálok a Magyar Honvédségnél, és
Három éve lövész beosztásban, jelenleg pedig gépjárművezetőként szolgálok a kontingensnél. Az eredeti beosztásom szerint „otthon”, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségében a Művelettámogató Műszaki Zászlóaljnál vagyok utász. Merőben más jellegű feladatokat látok el itt, mint Magyarországon. A hat hónap alatt jobban beleláttam a lövészkatonák életébe, ami nekem, műszaki katonaként mindenképpen hatalmas tapasztalat volt. Ebben a misszióban gépjárművezetőként az országból is sokkal többet láttam, hihetetlenül szép helyeket és vadregényes tájakat volt alkalmam megcsodálni, ami mindenképpen élmény és maradandó emlék marad.
fotók: Sárkány Beáta főhadnagy (MH 5. Bocskai István Lövészdandár)