Fotó: MTI / Bruzák Noémi
1936 óta, vagyis 84 éve él ebben a Teréz körúti lakásban, ön a ház nagy ismerője. Mit látott a II. világháború előtt, ha kinézett az ablakon a körútra?
Kiskoromban
még láttam hintót, ha kinéztem a körútra, és gázlánggal működő kandeláberek álltak a ház előtt.
A ház földszintjén akkor a Kőműves étterem volt, egy szőnyegüzlet, fodrászat meg a Bugyi csillárbolt, ami nagyon menő volt akkoriban. A II. világháború végén ez a ház is komolyan megsérült, az alattunk lévő lakás kapott bombatalálatot. A Kőműves étterem a háború után is működött, egészen a hatvanas évekig, a fodrászat is, hiszen ott még nyírattam a hároméves fiam haját, a Bugyi csilláros ellenben a háború után szinte tönkrement és be kellett költöznie a gangos udvar egyik kis üzletébe, mert már csak arra volt pénze. 1956-ban a velünk szemközti Abbázia kávéházat szétlőtték a szovjetek, a ház is kapott, mi pedig a pincében ültünk. Egyébként a ház a Dreher Sörgyáré volt még a századelőn.
Azt is tudja, ki lakott az önök nagypolgári lakásában korábban?
Úgy hívták, Beck Ö Fülöp. Igen, a híres szobrász és éremművész, akinek a lánya, Beck Judit volt Radnóti Miklós titkos szerelme, később pedig Major Tamás felesége.
Nem is olyan régen életműkiállítása volt a a Műcsarnokban. Szokatlan, hiszen általában csak a halála után szoktak megünnepelni az embert.
Ez sajnos igaz. Talán azért van, mert hatvanéves koromban fogtam magam és befejeztem a fotózást, ám hosszú életet adott a sors, így volt idejük újra felfedezni.
A digitális fotózást szereti? Őszintén!
A digitális fotózást nem szeretem,
de már nem utálom annyira, mint néhány éve.
Mindamellett aki a kollégák közül maradandót akar alkotni, most is visszanyúl az analóg technikához, hiszen a digitális képekről nem tudjuk, meddig maradnak fent, hol tárolják, mi lesz velük. Éppen ezért nem irigylem azt, aki mondjuk a kétezres évek elejének színházáról szeretne majd ötven év múlva fotókiállítást rendezni. Az archívumok esetlegesek. Én, ha kíváncsi vagyok rá, hogy mit fotóztam 1962. január 26-án, akkor a Távirati Irodában csak be kell menni az archívumba, és ott a kép.
Hatvankét évig élt boldog házasságban a férjével. Két gyermeket szült, ma már hét dédunokája van, fotósként pedig már élő emberként is a legendák közé sorolják. Elégedett az életével?
Teljes életet éltem. Egy hiányérzetem van, de az teljesíthetetlen. Szeretném tudni, hogy mi lesz a dédunokáimmal, látni szeretném őket harminc év múlva. Egyszóval, egy pár pillanatra nagyon visszajönnék.
„Kabos Endre ma is itt van velem” – azt mondta az interjú elején. Akkor talán ez sem lehetetlen, hogy harminc év múlva, valamilyen formában pár pillanatra ön is visszatérjen.
Legyen így. Rajtam nem fog múlni.
Nyitófotó: MTI / Marjai János