Bekövetkezhet, amitől minden budapesti rettegett: újabb taxisblokád rázhatja meg a fővárost
Már tüntetésben gondolkodik a Taxisok Érdekvédelmi Szervezete.
Ígéretei ellenére nem támogatja a civilek követeléseit a XI. kerület új, baloldali vezetése.
Az elmúlt években többször megjelent a sajtóban a budapesti XI. kerületi, Feneketlen-tó mellett volt ÉMI-telekre tervezett, Buda Gardens névre hallgató óriásberuházás ügye. A beruházók hatalmas, sűrű beépítésű lakóparkot terveztek, ami ellen környékbeli, szentimrevárosi és gellérthegyi civilek emelték fel a szavukat.
Az őszi önkormányzati választás előtt a helyi, akkor még ellenzékben lévő baloldal – az azóta megválasztott polgármesteri vezetés – a Szentimrevárosért Mozgalom kezdeményezésére írásban vállalta, hogy a volt ÉMI-telek beépítése nem haladja majd meg a Diószegi úti lakóépületek magasságát, illetve, hogy a túlzsúfolt Diószegi úti játszóteret a kétszeresére növelik.
A választások után az új kerületi vezetés ismét felvállalta a követeléseket, László Imre, az új, DK-s polgármester támogatásáról biztosította a mozgalmat, ők pedig felajánlották szakmai segítségüket.
„Most mégis vészjelzést kell leadnunk, ugyanis fordulóponthoz érkeztünk a volt ÉMI-telken tervezett Buda Gardens-projekt ügyében!” – közölték most a civilek.
Üzenetükben a következőket fogalmazták meg:
„Idén februárban a befektetők jelenlétében tárgyaltunk az önkormányzat vezetésével. Ekkor a befektetők két hétre vállalták, hogy új beépítési javaslatot dolgoznak ki, és úgy tűnt, a rendelkezésre álló két hónap érdemi előrelépéshez vezethet. Ám a befektetők a rendelkezésükre álló időt felélték, csak májusban kaptuk meg terveiket, és ezzel lényegében kész helyzetet teremtettek. Így velük tovább nem kívántunk tárgyalni. Terveiket – engedményeik ellenére – még mindig túlméretezettnek tartottuk.
Bizalmunk megrendült, amikor május 19-én polgármester úr jelezte, hogy szigorú szabályozás esetén a befektető anyagi követelésekkel állhat elő, az önkormányzat pénzügyi mozgásterét viszont beszűkítették az elmúlt hónapok kormányzati intézkedései, így nem tudják tartani eredeti vállalásaikat. De érzékeltette, hogy megegyezésre szeretnének jutni velünk és az itt lakó polgárokkal, és kompromisszumos javaslatot várt, mely még elfogadható számunkra. Mi azonnal konstruktív beépítési javaslatot dolgoztunk ki (1,6 m2/m2 szintterületi mutató, 40%-os beépítettség) az építési hely olyan kijelölésével, hogy a Diószegi-park gesztenyefasorának kellő védőtávolsága legyen, továbbá a beépítés a lehető legtöbb teljes értékű zöldterületet hagyja szabadon. Még ez a javaslat is 20 ezer négyzetméter beépítését tenné lehetővé.
Polgármester úr június 17-re tárgyalást hívott össze a befektetőkkel, ahova úgy mentünk el, hogy további alkuknak nincs helye; kizárólag szakmai segítséget akartunk nyújtani a kerületvezetésnek – apparátusa támogatását erősítve. A befektetők azonban nem fogadták el javaslatainkat, jelezték, hogy 1,9 m2/m2 szintterületi mutató és 50%-os beépítettség alá nem kívánnak menni. Zárt, belsőudvaros, a telekhatárt követő keretes beépítésben gondolkoznak, mely veszélyezteti a gesztenyefasort is, és kevés összefüggő zöldterületet hagy meg. (A fák védőtávolságának megállapítására eddig semmilyen vizsgálat nem készült.)
Mozgalmunk nevében deklaráltuk, hogy a befektetői álláspont elfogadhatatlan, további engedményekre nem látunk lehetőséget, a beépítéssel száz évre eldől a terület sorsa. Kértük és kérjük az önkormányzat vezetését, a befektetői érdek érvényesítse helyett tartsák magukat a választási kampányban tett egyértelmű vállalásaikhoz! Vagy legalább ragaszkodjanak ahhoz, hogy mozgalmunk kompromisszumos javaslatait építik be a most készülő szabályozásba!”
Az ügyben tehát a befektetők érdekei kezdenek érvényesülni, és a civilek eredeti szándékaival szemben egy a helyi viszonyokhoz képest túlméretezett, zsúfolt beruházás valósulhat meg a Feneketlen-tó melletti zöldövezetben – immár az új kerületvezetés jóváhagyásával.