Kínában és az USA-ban is nagy erőkkel folyik a vakcinafejlesztés

2020. május 16. 08:22

Donald Trump bízik abban, hogy még az év vége előtt, „de talán még korábban is” lesz oltóanyag az új típusú koronavírus ellen.

2020. május 16. 08:22

Új programot indít a vakcinafejlesztés támogatására Donald Trump, aki bízik abban, hogy még az év vége előtt, „de talán még korábban is” lesz oltóanyag az új típusú koronavírus ellen. Az amerikai elnök ezt pénteken közölte a Fehér Ház Rózsakertjében újságírókkal.

Az elnök, miközben dicsérte a nemzetközi együttműködést, azt hangsúlyozta, hogy „nagyon rövid időn belül nagyon jó eredmények” várhatóak. Trump ígéretet tett arra, hogy az amerikai kormányzat minden erőforrást biztosít, nemcsak a vakcina kutatásához, hanem ahhoz is, hogy a már kifejlesztett oltóanyaghoz mindenki hozzájuthasson majd. „Amerikaiak millióihoz juttatjuk el, méghozzá nagyon gyorsan” – fogalmazott.

Trump bejelentette: a kormányzat új programot indít, amelynek keretében 14 ígéretes vakcinajelölt fejlesztését támogatja. Mint mondta: „rekordgyorsaságú” lesz a kutatómunka. A program irányítására a GlaxoSmithKline gyógyszeripari óriás vakcinarészlegének volt vezetőjét, Moncef Slaouit nevezte ki, a gyakorlati teendők összehangolását, majd a már kifejlesztett oltóanyag szétosztását pedig Gustave Perna, az amerikai hadsereg tábornoka felügyeli majd. Az elnök kifejtette: nem akarja, hogy az emberek azt gondolják, minden az oltóanyagtól függ. Leszögezte: vakcinával vagy anélkül, de az amerikaiaknak vissza kell térniük a mindennapi élethez. Hozzáfűzte, hogy az ősszel szerinte az iskoláknak is meg kell nyitniuk a kapuikat.

Közben Zeng Ji-hszin, a kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság igazgatóhelyettese bejelentette: az új koronavírus elleni öt különböző vakcinát tesztelnek önkénteseken Kínában

A China Daily című kínai pártlap szombati tudósítása szerint az ötféle ellenanyag – amelyek közül az egyik egy kémiailag gyengített adenovírust tartalmazó vektorvakcina, a többi pedig hatástalanított vírust tartalmazó szer – klinikai tesztjeinek második szakasza júliusban fejeződik be. Az ellenanyagokat 2036 önkéntesnek adták be – valamint a klinikai tesztek első szakaszában lévő anyagok esetében további 539-nek –, de egyikük sem számolt be számottevő káros mellékhatásról.

Az igazgató-helyettes pénteki sajtótájékoztatóján beszámolt arról, hogy további vakcinák kifejlesztésén is dolgoznak az országban, ezek közül néhány várhatóan júniusban kaphatja meg az engedélyt a klinikai tesztelés megkezdésére.

Kínában immár több mint egy hónapja nem jelentettek az új koronavírus-fertőzésből adódó halálozást, az újabb megbetegedések száma pedig jelentősen lecsökkent. Pénteken az ország szárazföldi részén 8 újabb beteget diagnosztizáltak az új koronavírus okozta Covid-19 betegséggel, közülük ketten fertőződtek meg belföldön, hatan pedig külföldről hazatérők. A még kezelés alatt álló betegek száma 91. Az egészségügyi bizottság ezenkívül 13 újabb tünetmentes vírushordozóról számolt be szombaton, velük együtt 561 panaszmentes fertőzöttet tartanak orvosi megfigyelés alatt.

A hivatalos adatok szerint a kínai szárazföldön összesen 82 941 igazolt Covid-19-es esetet regisztráltak, közülük 4633-an haltak meg, és 78 219-en meggyógyultak.

(MTI)

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Paskai
2020. május 17. 08:50
Csak nehogy olyat fejlesszenek, amivel itt ijesztgetnek a kommentátorok.
Camael
2020. május 16. 19:44
ez a kutatás nem az emberek megmentéséről szól, inkább hasonlít egy újabb holdraszállási versenyhez
nick89
2020. május 16. 09:13
A kínaiaknak már tavaly decemberben megvolt... Először a vírust kaptuk, utána az oltóanyagot?????????????? És mi a következmény? Az immunrendszer összeomlása? Sztrók? Fekélyek?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!