Mostanában az álom és az ébrenlét határán többször előfordult, hogy olyan alakok bukkantak fel a múltból, akik már jó ideje nem jutottak eszembe. Arcok emelkednek ki a különféle képek kaotikus hömpölygéséből, s ezek az arcok aztán makacsul kitartanak, mintha dolguk lenne velem vagy mintha dolgom lenne velük.
Az egyik ilyen nemrég felmerülő arc Gábor arca volt, a rég halott nagymarosi kocsmárosé.
Olyan emberről írni, akit valamikor elég jól ismertünk, de már halott, mindig kockázatos vállalkozás.
A halál furcsa fénybe állítja az emlékezést, hajlamossá tehet a nosztalgiára, az egyoldalúságra. A mondás, mely szerint halottakról vagy jót, vagy semmit, nyilvánvalóan álszent. Sosem értettem, miért tabu az elhunytak életükben elkövetett hibáiról, tévedéseiről, gyalázatos dolgairól beszélni.
Gábort mindenki ismerte a kisvárosban, ahol élt. Ebben a kisvárosban mindenki ismer mindenkit – ami persze nem igaz, de így szokták mondani, és általában azt jelenti, hogy mindenkinek van a másikról valamilyen torz és felületes tudása. Ahol négy-ötezer ember él együtt, nem ritka az ilyesmi. Ez még éppen olyan szám, hogy úgy érezzük, ismerjük a másikat. Naponta látjuk a boltban, a vasútállomáson, a templomban.
A közösség tagjai valójában nem ismerik egymást, mert honnan is ismerhetnék. Ismerni egymást olyan állapot, ami keveseknek adatik meg. Az emberek többsége az „ismerni” szó alatt olyasmit ért, aminek semmi köze az adott dologról vagy személyről való tudásának. A többiektől hallottam, amit a magam véleményének gondolok.
Gábor boltosként tett szert ismertségre szerte a városban. Vegyesboltot tartott fenn, amit a feleségével együtt vittek. Erről a vegyesboltról csak halvány emlékeim vannak. Másfelé laktunk, nem jártam sűrűn arra. Megismerkedésünk ideje későbbre tehető. Arra az időre, amikor már rég nem működött a kis vegyesbolt, csak a kocsma.
Ez a kocsma egyike volt a legkülönösebbeknek, ahol valaha megfordultam.
Nem tudom, milyen körülmények között keveredtem oda először, de a hely atmoszférája annyira rabul ejtett, hogy aztán sokáig nem is szabadultam onnan. Gábor kocsmája egy alagsori helyiségben működött, ahová néhány lépcsőfok vezetett le az utcáról. Mintha egy Tarr Béla-filmben járnánk. Akkoriban még nem ismertem Tarr filmjeit, de később, amikor már igen, mindig eszembe jutott, hogy Gábor kocsmája milyen ideális helyszín lett volna a forgatásokhoz.