Nagy a baj: a Gladiátor sztárja panaszkodik, hogy nem tud megélni
A színész az utóbbi években több hollywoodi szuperprodukcióban szerepelt, de azt állítja, hogy alulfizetik.
1977-ben május 25-én mutatták be az amerikai mozik a Csillagok háborúja című, ma már kultikus sci-fit. Magyarországra csak két évvel később érkezett meg a film – a kritikusok ízekre szedték.
Fotó: Pajtás Újság
Habár a hazai mozik előtt tömött sorok kígyóztak, a jegyüzérek pedig méregdrágán adták a jegyeket, a magyar sajtó fanyalogva fogadta a Csillagok háborúja hazai bemutatóját. 1979. augusztus 16-án, fél 3-tól vetítették először a „blőd, unalmas, infantilis és bárgyú” filmet a Corvin moziban.
Olyannyira kevés információ jutott el a filmről Magyarországra, hogy az első hazai moziplakátot Helényi Tibor szinte elmondás alapján tervezte, így került rá például sárkány és így lett egészen groteszk Darth Vader sisakja.
Még 1977-ben a
Még ugyanebben az évben a Népsportban jelent meg, hogy a duisburgi asztalitenisz Európa-bajnokságon szereplő magyar sportolók megnézték a helyi moziban a Csillagok háborúját, de csalódtak, mert „blőd és unalmas film”. Egy évre rá a Magyar Nemzet kritikusa tovább ment: „A Csillagok háborúja sci-fi és rémfilm keverékének infantilizmusán halálra röhögtem magam”.
Fotó: Új Tükör
Mindezek ellenére a hazai fiatalok már alig várták, hogy itthon is láthassák a filmet, pedig a sajtó mindent megtett, hogy a szülők inkább tiltsák őket George Lucas mozijától.
A Film, Színház, Muzsika újságírója a debütálás évében például azt írta, inkább elmegy a Planetáriumba, ha csillagokat akar látni: olcsóbb és nem is kell sorban állni. De a Ludas Matyi is odabökött, unalmas bárgyúságnak titulálta azt a filmet, amely amúgy évtizedekkel megelőzte a korát.
Még a Jövő Mérnöke című lap is rúgott egyet rajta, a cikk írója szerint a majmok bolygója a Corvin mozi előtt volt azon a csütörtöki délutánon. Igen, lemajmozta a jegyért sorba álló szülőket, gyerekeket. Mondjuk ugyanezek az újságok az egekig magasztalták a magyar sci-fit, az 1973-ban bemutatott Pirx kalandjait, ahol kávéfőző volt az űrhajó és citromfacsarók repültek ide oda.
Tehát 1979. augusztus 16-án aztán eljött a nagy nap. Tömött sorokban álltak a pénztáraknál az emberek, a jegyüzérek is ráéreztek a lehetőségre, volt, aki 200 forintért árulta a 12 forintos jegyet.
Grafika: Helényi Tibor
A Csillagok háborúja debütálásról egy sort sem írt az aznapi Népszabadság, pedig felbolydult a főváros. Inkább olyan témákkal foglalkoztak, hogy Vietnámban országos vitára bocsátották az új alkotmány tervezetét, s hogy megnyílt a Szovjetunió mezőgazdasági és élelmiszeripari kiállítása a nemzetközi vásárközpontban. Arról is beszámolt a lap, hogy felavatták a pécsi kesztyűgyárat és a Centrum Áruházak nyári vásáráról is tudósított. A Csillagok háborújáról egyetlen sort sen írtaj,
Mindez persze a nézőket nem zavarta. Másfél óráig a csillagok között járhattak, együtt fénykardoztak Luke Skywalkerrel és szembe szálltak Darth Vaderrel. Aztán a film végén felültek a 4-6-os villamosra és elzötyögtek a Moszkva térre.
Vissza a magyar valóságba.