Nyáron már embereken fogják tesztelni a koronavírus elleni védőoltást

2020. április 09. 15:14

A legjobb esetben őszre el is készülhet a német fejlesztésű vakcina.

2020. április 09. 15:14

Az oltóanyag kifejlesztésén dolgozó biotechnológiai cég, a CureVac szóvivője német hírportálokon ismertetett nyilatkozatában kiemelte, hogy a tervek szerint haladnak, így már júniusban, legkésőbb pedig júliusban elkezdhetik a klinikai teszteket a tübingeni egyetemi klinikán. Először nagyjából 100 emberen vizsgálják majd a vakcina hatását. Ez a szakasz az adatok elemzésével együtt néhány hétig tart, és ha kedvezőek az eredmények, továbbléphetnek a következő fázisba, amelyben több ezer kísérleti alany bevonásával folytatják az oltóanyag tesztjét. A társaság korábban ismertetett tervei szerint

a legjobb esetben már ősszel elkészülhet az új típusú koronavírus elleni védőoltás.

Szakértői vélemények alapján ez igen derűlátó jóslat. A Robert Koch német országos járványügyi intézet (RKI) szerint inkább 2021 tavaszára várható nagy biztonsággal a világjárvány leállítására alkalmas oltás. Az RKI vezetői rendre hangsúlyozzák, hogy védőoltás és a vírus által okozott betegség (Covid-19) elleni gyógyszer hiányában a járvány csak akkor ér véget, ha az emberek 60-70 százaléka túlesik a fertőzésen.

A CureVac 2000 óta működik, egy kutatói munkacsoport alapította a tübingeni egyetemen. Eredeti szakterülete a daganatos betegségek gyógyítása géntechnológiai megoldásokkal. A részvénytársasági formában működő biotechnológiai cég fő tulajdonosa a legnagyobb európai szoftvercég, a német SAP egyik alapítója, Dietmar Hopp. A vállalat a többi között a német, a kanadai és a japán kormány, és a Bill és Melinda Gates Alapítvány összefogásával a járványok megelőzését szolgáló innovációk támogatására alakított nemzetközi koalíció (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations – CEPI) finanszírozásával vágott bele a fejlesztésbe az év elején.

Sajtójelentések szerint Donald Trump amerikai elnök március elején a cég néhány nappal később távozott vezetőjével folytatott megbeszélésén igyekezett kizárólag országa számára biztosítani a fejlesztés eredményét. A társaság egy március közepén kiadott állásfoglalásában leszögezte, hogy

az egész világ rendelkezésére bocsátják a vakcinát, ha sikerül kifejleszteni.

Dietmar Hopp egy interjúban leszögezte: elképzelhetetlen számára, hogy csak az Egyesült Államokban használhassák munkájuk eredményét. Az Európai Bizottság bejelentette, hogy 80 millió euróval (29 milliárd forint) támogatják a fejlesztést.

A CureVac a legutóbbi adatai szerint évi több száz millió adag védőoltás gyártására alkalmas kapacitással rendelkezik. A tervek szerint a következő két évben bővítik a kapacitást, így elérik az évi több milliárd darabos nagyságrendet.

(MTI)

 

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fogas paduc
2020. április 11. 07:20
Amíg a védőoltás elkészül, addig a lakosságot a koronavírus ellenes hiperimmunglobulinnal kellene passzívan immunizálni.
zseboszkiraly
2020. április 10. 20:58
A vakcinafejlesztésnek nagyon sok buktatója van. Nem bölcs dolog az emberekben túl korai és nem kis valószínűséggel hamis reményeket kelteni. Utána lehet nézni a Google scholar-on, egyetlen egy komoly orvosi folyóirat (British Medical Journal , JAMA, New Engl. J. Med vagy a Lancet) ilyen kijelentést nem kockáztat meg. Marketing alapú bulvárhír.
ElBundi
2020. április 10. 10:00
A legnagyobb büntett az emberiség ellen! Nem csoda, hiszen a legmagasabb szinten operáló maffiaszervezet, WHO terve valósul meg. Az emberek átfogó chip-pelése a következö lépés! Figyeljünk oda mit ugall a politika telejesen szemérmetlenül? Sebastian Kurz, osztrák kancellár nyíltan kijelentette, addig nem veszti a teljes határokon túli mozgáskorlátozás érvényét, amíg egy általános oltáskötelezettséget be nem vezetnek! Bünözök kezében van a világhatalom!
petabi
2020. április 09. 21:18
Idézet a cikkből: " Az RKI vezetői rendre hangsúlyozzák, hogy védőoltás és a vírus által okozott betegség (Covid-19) elleni gyógyszer hiányában a járvány csak akkor ér véget, ha az emberek 60-70 százaléka túlesik a fertőzésen." Ez még nagyon messze van.Addig is a köztes cél az,hogy amíg ezt elérjük,ne omoljon össze az egészségügy,mint Olasz,Spanyol,Francia országban,és közben az országban ne omoljon össze a gazdaság teljesen. Vékony jégen tojástánc ez. Persze nagyon jó lenne,ha megbízható védőoltást tudnának készíteni addigra,de sajna az se olyan egyszerű.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!