Az USA, úgy tűnik, egyre jobban belemerül a járványba, Magyarország viszont a jelek szerint elkerülte a helyzet súlyosra fordulását. Hogy látja, hatékony intézkedéseket hozott a járvány ellen? Arányosak ezek?
Magyarország átfogó stratégiát alkalmaz, ami vegyes megközelítéseket jelent, ez pedig szükséges a vírus elfojtásához. Azt látjuk, hogy a komplex intézkedéseket progresszíven hajtják végre. Már a járvány második hetében megtervezték és életbe léptették a fizikai távolságtartással (például az otthoni tanulással és munkavégzéssel) és az egészségüggyel (például a tesztkapacitások növelésével, a kórházi ágyak felszabadításával, szb.) kapcsolatos intézkedéseket.
Ezek az intézkedések eddig megelőzték a fertőzések számának exponenciális növekedését
és az egészségügyi rendszer túlterhelődését. A világban mindenhol hiány van védőfelszerelésekből, emiatt a WHO azt tanácsolja, hogy az egészségügyi dolgozókat részesítsék előnyben ezek szétosztásánál. Magyarország így tesz, és a tartalékait is növeli. Magyarországon most különböző idősotthonokban tapasztalnak fertőzéseket, ezek lakóit pedig kitettnek értékelik. Ez a felismerés rendkívül fontos a korlátozások feloldásához és a normális élethez való visszatéréshez szükséges stratégia kialakításához. A WHO érdeklődve figyelte Magyarország olyan intézkedéseit is, amik azt célozták, hogy a lehető legtöbb forrást juttassák a járvány kezelésére – ideértve a pénzügyi segítséget a különböző szerveknek, családoknak és egyéneknek.
Talán még túl korai ilyet kérdezni, de látjuk már a végét ennek a pandémiának?
Ahogy korábban mondtam, minden nap tanulunk valami újat a vírus viselkedéséről. A pandémia különböző időpontokban érkezett meg a Föld különböző részeire, így az országok is különböző szinteken vannak a védekezésben. Bár még nem tudjuk, hogyan folytatódhat a pandémia, három lehetőséget tudunk felvázolni: megszakadhat az emberek közötti fertőzés; a járvány hullámokban visszatérhet; esetleg folyamatosan alacsony szinten folytatódik majd a fertőzés. A jelenlegi adatok alapján a második variáció tűnik a legesélyesebbnek, vegyítve a fertőzés alacsony szintű továbbterjedésével. Azt fontos kiemelni, hogy már most világos, hogy
nem csak jó gyógyszerekre és oltásokra van szükség a vírus legyőzéséhez, hanem szolidaritásra és egységre is.