Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
„A járvány olyan, mint a kétszer kettő, megvan a saját szabályrendszere, ami az összes járvány esetében nagyon hasonló” – mondja Ócsai Lajos a Mandinernek. A korábbi járványügyi főosztályvezető szerint megkerülhetetlen volt az iskolabezárás, még ha megítélése szerint későn is történt meg. A szakértővel az egészségügyi rendszer teherbírásáról, a rémhírekről és a járványok valóságáról beszélgettünk.
A beszélgetés a Mandiner ma megjelent hetilapjában olvasható nagy koronavírus-körképünk egyik fejezete
A megbetegedések száma felívelőben van, ennél egészen biztosan komolyabb lesz a helyzet – mondja lapunknak Ócsai Lajos, aki a Nemzeti Népegészségügyi Központ elődjének, az Országos Tisztifőorvosi Hivatalnak a járványügyi főosztályvezetője volt 2005 és 2015 között.
Ócsai hangsúlyozza, hogy a megelőző intézkedések csak lassítják a járvány kialakulását, de nem szüntetik meg egyik napról a másikra a fertőzés terjedését. Ennek ellenére elengedhetetlenek az óvintézkedések, hiszen ha egyszerre történne nagyon sok megbetegedés, úgy az egészségügyi ellátórendszer nem csak Magyarországon, hanem sehol a világon nem bírná kezelni a súlyos eseteket.
Mivel nem ismerjük eléggé a vírust, a legrosszabb forgatókönyvre kell felkészülni, ennek igyekeznek eleget tenni a világon mindenütt, így hazánkban is. Az ÁNTSZ járványügyi főosztályának vezetője szerint
még akkor is, ha megítélése szerint késve történt is meg ez. Bár az eddigi tapasztalatok és kutatások szerint a legfiatalabbakra nézve a vírus szerencsére nem jár súlyos következményekkel, sokszor tünetmentesen továbbadják azoknak, akik számára a betegség végzetes is lehet. Ráadásul az óvodások, iskolások és egyetemisták a társadalom legmozgékonyabb tagjai, nekik van a legtöbb kontaktusuk – éppen ezért az iskolák bezárása nélkül nemcsak, hogy nem kiküszöbölhető, de kontrollálhatatlan, hogy kinek adják tovább a veszélyes kórt.
Ezért, amióta világ a világ, az oktatási intézmények bezárása a járvány megfékezésének leghatékonyabb módja, nem hiába szerepel az összes pandémiás tervben az első helyen.
Késett az ország a tájékoztatással
A szakértő szerint a lakosság hiteles tájékoztatásával is nagy késésben van az ország. A fertőtlenítés, kézmosás, idősekre vigyázás fontosságára már akkor fel kellett volna hívni a magyarok figyelmét, amikor láttuk más országok kilátástalannak tűnő járvány elleni harcát.
Elengedhetetlen, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy miért ne menjen tömegbe és idősek közelébe, miért inkább a nagyobb és ne a kisebb boltokat részesítse előnybe, és miért ne utazzon tömegközlekedéssel, ha lehet, és miért ne vegyen részt bulikban.
– hangsúlyozza, hozzátéve, járványügyi múltja nem engedi, hogy a járvány megítélésén túl más szempontokat is figyelembe vegyen, vagyis a bezárást anélkül javasolja, hogy nem veszi figyelembe a gazdasági hatásokat.
„Öt éve nyugdíjas éveim töltöm, így nem látok bele, hogy az egészségügyi rendszer hogyan bírja a terhelést” – mondja kérdésünkre. Munkássága alatt az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézetnek hála naprakészen tudták, hogy mennyi eszközük van biztonsági tartalékban a különböző vészhelyzetekre. Ezek a készleten lévő eszközök mozgósíthatók voltak. Példának említi a ’90-es évek végén a honvédségnél tomboló gennyes agyhártyagyulladás-járvány időszakát, amikor is a készletgazdálkodási intézettől hoztak Bács-Kiskun megyébe lélegeztetőgépeket.
A lélegeztetőgép nem csak akkor, most is nagy segítség, hiszen a vírus ellen sem oltás, sem gyógyszer, sem oki terápia nincs,
A sebészi maszkok és a járvány
Az egészségügyi személyzet védőfelszerelése kapcsán elmondja, a sebészi maszkok nem alkalmasak a járvány elleni védekezésre. Szerinte nagy járványügyi kockázat, hogy ilyen eszközökkel, vagy rosszabb esetben védőfelszerelések nélkül kezelik a betegeket. Eleve kevés orvosunk és egészségügyi szakdolgozónk van, nem beszélve arról, hogy a háziorvosok ötven százaléka hatvan év fölötti, vagyis kiemelt kockázatú.
„Jobb bele sem gondolni, mekkora káoszt okozhat, ha a leginkább érintett korosztály védőeszköz nélkül dolgozik, hiszen esetlegesen megfertőződve nemcsak kiesik a munkából, de a fertőzést – tudta nélkül – bárkinek tovább tudja adni” – folytatja Ócsai.
– mondja arra a kérdésünkre, hogy az elmúlt napokban többszörösére emelkedett a klorokin hatóanyagtartalmú gyógyszerek iránti kereslet, annak reményében, hogy ezek a szerek használnak.
Ócsai szerint nemcsak ezek, de a vitaminok is haszontalanok a vírus ellen a normál, vegyes étrendet követőknél. Szerinte a szervezet, ha nem tud reakcióképes lenni a vegyes étrenden belüli vitaminok mellett, akkor egyébként sem fog tudni, ezen pedig vitaminokkal sem tudunk segíteni. Hozzáteszi ugyanakkor, hogy más kérdés, ha valaki szélsőséges étrendet követ, jó, ha vitaminnal megtámogatja, de egyébként nincs jelentősége.
Összegzésként elmondja, hogy a járványügyi intézkedések hatékonyak tudnak lenni, még egy ilyen többismeretlenes vírus esetében is, mint a korona.
– szögezi le. Adott a kórokozó, az arra fogékony szervezet, és a közvetítőközeg, és az is sejthető, hogy fog viselkedni a vírus. „Ehhez kell szabni a kabátot, mert ha így teszünk, meg lehet szüntetni. Ha viszont nem ezt követjük, és nem úgy hozzuk meg a szabályrendszert, akkor baj van” – hangsúlyozza.