Tervezett „űrinternetjének” újabb 60 mini műholdját bocsátotta fel hétfőn a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat, ezúttal már sötét bevonattal a csillagászok megbékítése érdekében. Ez egy „első lépés” annak érdekében, hogy a SpaceX kompromisszumra jusson a csillagászokkal, akik attól tartanak, hogy a cég több ezer felbocsátani tervezett szerkezete tönkreteszi a kutatásaikhoz szükséges sötét égboltot.
SpaceX-műholdak Somoskő vára felett. Fotó: MTI/Komka Péter
Az egyenként 260 kilós műholdakat szállító Falcon 9 hordozórakéta első, gyorsító fokozatát a SpaceX-nek immár negyedik alkalommal sikerült visszanyernie, a szerkezet a megszokott függőleges irányban ereszkedett alá az Atlanti-óceánon várakozó úszó platformra. A látványos manővert a Cape Canaveral-i repülésirányítók most is megtapsolták. Amennyiben az új műholdak sikeresen pályára állnak, a tavaly felbocsátott 120 darabbal együtt 180-ra egészül ki a cég internetsugárzást szolgáló műholdflottájának létszáma.
A műholdhálózat kiépítése aggodalmat kelt a csillagászok körében, akik - amellett, hogy az ütközések veszélyére figyelmeztettek - arra panaszkodnak, hogy az égbolton láncolatban átvonuló fényes műholdak zavarni fogják tudományos megfigyeléseiket. Válaszul a SpaceX sötét bevonattal látta el újabb szerkezeteit, hogy kevésbé tükröződjön rajtuk a Nap fénye. A SpaceX összesen 12 ezer műholdat akar pályára állítani az egész bolygót körbevevő, de egyelőre csak az Egyesült Államokban engedélyezett Starlink-projekthez.
A kormány és az MTA között éleződő konfliktus középpontjában a tudomány szerepe, az innováció, az autonómia és a nemzeti érdek áll – mondja Hankó Balázs. A kulturális és innovációs miniszter szerint miközben Brüsszel az egyetemeinket azzal támadja, hogy nem elég autonómok, saját hatalmának kiterjesztésére törekszik.
Tengerpartunk ugyan nincsen, ez sokszor behozhatatlan hátrány a gazdaságban, kereskedelemben, és soha nem leszünk nagy hajós nemzet. De a világűrrel mindenki egyformán határos. Ungváry Zsolt írása.
„Ez a misszió nemcsak a világűrről szól, hanem arról is, hogyan tápláljuk biztonságosan a jövő generációit itt, a Földön” – írta a közreműködő az ORION Űrnemzedék Alapítvány.
Azt nem értem, hogy a mai "telítettség" mellett is óriási veszélyekről beszélnek az úgynevezett úrszemétről, vagyis a használaton kívüli műholdakról, és azokról leváló alkatrészekről, ez a "globális internet" projekt viszont írdd és mondd, 45ezer műhold pályáraállításáról beszél amiből már 180 darab fönt van. A Tesla autóval együtt.