Orbán Balázs esete jól mutatja: az értelmiségi elit végül tudományos alapon tudott dönteni
Nézze meg az ELTE rektorát, a legnagyobb és a legrégebbi egyetemünk most bizonyította, képes igazságot szolgáltatni.
Meghallgatásra találtak a csillagászok imái.
Tervezett „űrinternetjének” újabb 60 mini műholdját bocsátotta fel hétfőn a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat, ezúttal már sötét bevonattal a csillagászok megbékítése érdekében. Ez egy „első lépés” annak érdekében, hogy a SpaceX kompromisszumra jusson a csillagászokkal, akik attól tartanak, hogy a cég több ezer felbocsátani tervezett szerkezete tönkreteszi a kutatásaikhoz szükséges sötét égboltot.
SpaceX-műholdak Somoskő vára felett. Fotó: MTI/Komka Péter
Az egyenként 260 kilós műholdakat szállító Falcon 9 hordozórakéta első, gyorsító fokozatát a SpaceX-nek immár negyedik alkalommal sikerült visszanyernie, a szerkezet a megszokott függőleges irányban ereszkedett alá az Atlanti-óceánon várakozó úszó platformra. A látványos manővert a Cape Canaveral-i repülésirányítók most is megtapsolták. Amennyiben az új műholdak sikeresen pályára állnak, a tavaly felbocsátott 120 darabbal együtt 180-ra egészül ki a cég internetsugárzást szolgáló műholdflottájának létszáma.
A műholdhálózat kiépítése aggodalmat kelt a csillagászok körében, akik - amellett, hogy az ütközések veszélyére figyelmeztettek - arra panaszkodnak, hogy az égbolton láncolatban átvonuló fényes műholdak zavarni fogják tudományos megfigyeléseiket. Válaszul a SpaceX sötét bevonattal látta el újabb szerkezeteit, hogy kevésbé tükröződjön rajtuk a Nap fénye. A SpaceX összesen 12 ezer műholdat akar pályára állítani az egész bolygót körbevevő, de egyelőre csak az Egyesült Államokban engedélyezett Starlink-projekthez.
(MTI)