Kiszabadulhatnak az Iszlám Állam (IÁ) terroristái a kurd milíciák által ellenőrzött övezetekből az Északkelet-Szíriában indított török offenzíva következtében – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken a Független Államok Közössége (FÁK) asgabati csúcstalálkozóján.
„Szíria északi részének olyan övezetei vannak, amelyekben a terrorszervezet harcosai összpontosulnak. Ezek mindeddig kurd harci alakulatok ellenőrzése alatt álltak. Most benyomul oda a török hadsereg, a kurdok elhagyják ezeket a táborokat, ők (a terroristák) pedig egyszerűen szétszéledhetnek” – mondta az orosz vezető a Kreml honlapján is közreadott beszédében.
Putyin kétségbe vonta, hogy a török hadsereg képes ellenőrzése alá vonni a helyzetet, és a FÁK-országok elleni valós fenyegetésnek nevezte az Északkelet-Szíriában lévő több ezer terroristát. Mint mondta, ezek török és más területeken át eljuthatnak Szíria olyan vidékeire, amelyek felett senki sem gyakorol hatalmat, hogy onnan Iránon át a térség más országaiba távozzanak.
„Ezzel tisztában kell lennünk, és mozgósítanunk kell a szakszolgálataink eszközeit az új keletű fenyegetés visszaszorítása érdekében” – fogalmazott Putyin, prioritásnak nevezve a terrorelhárítást a FÁK-országok együttműködésében.
Felhívta a figyelmet, hogy a terroristák a Szíriában elszenvedett vereségük nyomán új támaszpontokat igyekeznek létrehozni a Balkánon, Délkelet-Ázsiában, valamint a FÁK-országok déli határai mentén.
Közepes és rövidebb hatótávolságú, szárazföldi telepítésű nukleáris rakétákat fejleszt Oroszország
Az orosz elnök bejelentette, hogy Oroszország közepes és rövidebb hatótávolságú, szárazföldi telepítésű nukleáris rakétákat fog kifejleszteni, ha már ezek az eszközök megjelentek az amerikai arzenálban. Nyugtalanságát fejezte ki amiatt, hogy az Egyesült Államok ilyen eszközöket tervez állomásoztatni Japánban és Dél-Koreában.
Putyin üdvözölte azt a fehérorosz kezdeményezést, amelynek értelmében az érintett országoknak nyilatkozatot kellene elfogadniuk arról, hogy nem telepítenek közepes vagy rövidebb hatótávolságú eszközöket Európába, miután az Egyesült Államok felmondta az ilyen fegyverek felszámolásáról szóló INF-egyezményt.