Nagyon fontos, hogy ügyes, talpraesett, aranyos gyermekeket neveljünk, mert akkor a fiatalok nem fognak elrettenni a családalapítástól. Vannak gyerekek, akiket túlságosan kényeztetnek, olyan hisztis, hogy azt gondolom magam is, hogy Isten őrizzen attól, hogy ilyen gyerekeim legyenek. Múltkor az egyik nevelőnő mondta, hogy a maga tíz gyerekét nem cserélné el egy agyontupírozott, elnevelt gyerekkel. Sajnos sokszor maguk a családok az ellenreklámok. A férj, a feleség ha nem tudja egymást megbecsülni, hanem kötekednek, civakodnak, akkor a fiatalok számára ez egy felkiáltójel, hogy veszélyes dolog családot alapítani.
Románia tölti be az EU soros elnöki tisztét. Lehet-e politikai üzenete a pápa romániai látogatásának?
Szegény Jézus Krisztus bármit csinál vagy nem csinál, az prédikáció, és Ferenc pápa is bárhová elmegy, bármit mond vagy nem mond, vagy nem megy el, annak is üzenetértéke van. Jó alkalom volt, hogy fedezzék fel nyugaton is Kelet-Európát. Európának nem másodosztályú tagjai vagyunk, hanem
olyan értékeket tudunk hordozni és felkínálni egész Európának, amelyek mindenkinek javára válnak.
Sokan úgy gondolták, hogy Európa problémája Kelet-Európa. Szeretném hinni, hogy sok európai problémára válasz Kelet-Európa a maga tradicionális egyszerűségével, természetközeli életével, sok helyütt fenntartható életmódjával.
Azt mondta, a pápalátogatás mérföldkő Erdély életében, mégis rendkívül felerősödtek a negatív hangok, bírálatok az ünnep kapcsán.
Sok minden történt a pápalátogatás napjaiban, nem képes az ember mindent tökéletesen csinálni. Sok pénzt fizetünk víruskereső programokért, amiket a számítógépen hosszan futtatunk. Én örvendek annak, hogy az egyházban is, a társadalomban is vannak ilyen víruskereső személyiségek, akik akár a pápa látogatást is hosszan nézik, és kihegyezett szemük, orruk van arra, hogyha valami nem úgy történt, ahogy szerintük kellett volna, felhívják rá a figyelmünket. Azt, hogy jól megy valami, azt magától értetődőnek vélik, de ha bármi nem stimmel, azonnal jelzik. Én megköszönöm nekik ezt a fáradságos munkát, arra biztatom őket, hogy akár az én életemben is, ha látnak bármi olyasmit, ami nem Istennek tetsző lenne, figyelmeztessenek, tegyék meg bizalommal. Figyelünk rájuk és próbáljuk nemcsak elviselni, hanem meg is hallgatni és kiigazítani az ő észrevételeik alapján a saját életünket, világunkat.
Többen egyházszakadást vizionálnak. Tart ettől, illetve mit lehetne tenni, hogy ne következzen be?
Eljutottam Szíriába, Irakba, Egyiptomba, bár fejben tudtam, de most szembesültem vele, hogy sok keresztény ellenséges, más vallású, főként mohamedán közegben él, köztük nagyon sok vértanú van. Ha mi itt Európában nagyon elkezdünk keménykedni, akkor még sokkal több lesz. A pápának más útja nincsen, ha nem akar minden héten újabb vértanúkat, mint a megbékélés, a kiengesztelődés, a párbeszédre törekvés, hogy a vérontást megállítsa és megtanítson bennünket békében, jó testvérekként, szeretetben együtt élni. Aki Európában keménykedni akar, annak azt ajánlom, hogy menjen el és keménykedjen Afrikában, Ázsiában vagy máshol. Tudomásul kell vennünk, hogy Ferenc pápa nemcsak az európai katolikusok, hanem minden katolikus pápája, éljenek a föld színén bárhol, tartozzanak bármilyen néphez.
Hogy érti a keménykedést? A menekültek befogadásának elutasítására gondol?
Ferenc pápa azt mondja, hogy amelyik ország nem képes befogadni menekülteket, az ne fogadjon be.
Európa országútjain, aki levizsgázott és betartja a közlekedési szabályokat, mindenki közlekedhet. Ferenc pápa is, én magam is azt mondom, hogy ne legyen kétféle hajtási engedély: ha például 18 év alatti gyerekekkel kikezdeni pedofília a mi törvényeink szerint, akkor egy nyolcéves kislányt egy mohamedán ne vehessen el feleségül. Aki vendégként ide érkezik, annak tiszteletben kell tartania a házigazda szabályait. Aki ezeket a szabályokat nem tartja be, azokat vagy toloncolják vissza az országból, vagy vonják meg tőlük a közlekedéshez való jogokat.
Elemzők szerint a pápa személye körül több törésvonal van az egyházban.
A katolikus egyházban az a szép, hogy mindig voltak különféle lelkiségek. A jezsuiták másképpen élik meg Jézus Krisztus követését, mint a bencések vagy mi ferencesek, és vannak új lelkiségek is. Egymás tisztelnünk kell. Ha valaki konzervatívabb keresztény módon éli meg a hitét és inkább latinul, az embereknek háttal szeret misézni, több tömjént füstöl, ő is a maga módján szereti az Istent. A puding próbája az evés. Az egyházi tradíciók megélésének próbája az idő, hogy lássuk, ki milyen gyümölcsöt tud teremni, mivel tudja Istenhez közelebb emelni a saját és mások lelkét. Nem vagy-vagyban kell gondolkozzunk, hanem ésben. Jézus Krisztus azt mondja, aki nincs ellenem, az velem van. Se azoknak, akik tradicionális módon próbálják megélni a hitüket, se azoknak, akik a II. Vatikáni Zsinat szellemében próbálnak jó papok lenni, nem szabadna egymás ellen feszülni. Én úgy látom, hogy Ferenc pápa látja a különféleségekben az egységet.
Szavaiból sugárzik, hogy szereti Ferenc pápát. Miért áll közel önhöz?
Karizmatikus ember, tűz ég benne. Én még olyan beszédét nem hallottam, aminél ne éreztem volna, hogy erre gombot lehet varrni. Sokan vannak, akik kiváló motiváló beszédeket tartanak, de akik igazi, mély lelkiséggel hatnak másokra, olyanok kevesen vannak. Engem a pápa erőst tud motiválni.