Biztos, hogy megérkezett a rettegett trópusi szúnyog Magyarországra

2019. június 17. 17:44

Majdnem két tucat vírusos megbetegedést terjeszt az a vérszívó, ami először a déli határnál tűnt fel.

2019. június 17. 17:44

Magyarországon is megjelent az ázsiai tigrisszúnyog (más néven ázsiai zebraszúnyog); a rovar számos fertőző betegség potenciális terjesztője –figyelmeztet a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Ökológiai Kutatóközpontja. Magyarországról 2014-ről van adat a tigrisszúnyogról Baja mellől, 2015-ben a déli-délnyugati határ mentén a nagyobb kamionforgalmú utak mellett vizsgálták az invazív csípőszúnyog fajokat és négy település mellett tudtak a kutatók zebraszúnyogot azonosítani.

Magyarországon nyáron behurcolt példányokkal lehet találkozni, ezek azonban még nem képeznek stabil populációkat, azaz nagy valószínűséggel nem élik túl a hideg teleket – olvasható az összegzésben.

Az ázsiai tigrisszúnyog aktívan csípi az embert, a házi és vadállatokat, kétéltűeket, hüllőket és madarakat. Legalább 22 féle vírust terjeszthet, ezek közül Európában ebből a csípőszúnyogból már kimutatták a sárgaláz vírusát, a nyugat-nílusi vírust, a japán encephalitis vírusát, továbbá potenciális terjesztője a zika vírusnak is.

A tigrisszúnyogot hazánkban viszonylag könnyen el lehet különíteni a többi csípőszúnyogtól, ugyanis ez a faj nagyon kontrasztos színezetű: fekete alapon fehér vagy ezüst pikkelyekből álló foltok, csíkok szegélyezik a testét, lábait. Más ennyire kontrasztosan fekete-fehér szúnyog nem él Magyarországon – közölte az MTA Ökológiai Kutatóközpont.

A mintegy 5 milliméter hosszúságú imágók fő megkülönböztető jegye, hogy egyetlen fehér csík fut végig a tor háti oldalán. Tojásai körülbelül 1 milliméter hosszúak, sötétbarna vagy fekete színűek. Tojásait a tigrisszúnyog nem a víz felszínére, hanem a felszín fölötti aljzatokra rakja.

Tojásai hideg- és szárazságtűrők, például használt gumiabroncsok szállítása során vagy szerencsebambuszok vizében nagy távolságokra el tudtak jutni Délkelet-Ázsiából. A tigrisszúnyogot Európában először Albániában mutatták ki 1979-ben, mára pedig szinte az egész kontinensen megtalálható.

A hazai tigrisszúnyog-populáció feltérképezésében az MTA Ökológiai Kutatóközpontja a lakosság segítségét várja.

(MTI)

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
matesuszt
2019. június 18. 14:58
Rémisztő, hogy már a szúnyogoktól is ennyire tartanunk kell. Engem is nagyon aggaszt, hogy mit lehet tenni ellenük. Ezért is kezdtem utánaolvasni az interneten és találtam is egy jó cikket erről. https://tudomanyplaza.hu/a-szunyogok-es-mi-problemak-es-megoldasok/
Tekintetes úr
2019. június 18. 12:30
Újabb indok az MTA megszüntetésére! Rémhírt terjesztenek, ázsiai szúnyogokat támogatnak. Miniszter Úr felügyelete alatt majd végre arról fognak írni, hogy kinyílott a pitypang!
KannibálTatárÚr
2019. június 18. 09:06
A hazai szúnyogokat kiirtottuk, jönnek a megüresedett térségbe a megszállók.
anegy_
2019. június 17. 21:08
A retkes, fertőző migránsok mellé már csak ez hiányzott. Az emberjogi aktivisták mellé csatlakozhatnak a ződek, meg az állatvédők, hogy mentsék ezeket is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!