Védekezésre kényszerült kedden Nathalie Loiseau, az uniós ügyekért felelős volt francia miniszter, a francia kormánypárt, a Köztársaság lendületben európai parlamenti (EP) listavezetője, miután kiderült, hogy egyetemistaként egy radikális jobboldali diákszervezet választási listáján szerepelt.
A Mediapart tényfeltáró portál hétfőn hozta nyilvánosságra, hogy a kormánypárti politikus a nagy presztízsű párizsi Sciences Po (Politikatudományi egyetem) hallgatójaként 1984-ben a Jobboldali Diákok Uniója (UED) elnevezésű diákszervezet listáján indult a hallgatói önkormányzati választásokon. A lista az egykori Nemzeti Fronthoz közelálló, akkor megszűnt GUD radikális jobboldali diákszervezet hamvain jött létre.
Elfelejtette
Az ellenzék azonnali támadásaira reagálva a volt miniszter kedden sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy valamikor „ilyen emberekkel állt össze”.
Nathalie Loiseau elmondta: teljesen elfelejtette életének ezt az epizódját. Elismerte, hogy „igent mondott” 1984-ben, amikor „megkeresték, hogy szerepeljen egy listán, amely az akkor szinte nem létező pluralizmust szorgalmazta a Sciences Po-n és nőket keresett”.
„Azokkal a listán szereplőkkel, akiknek szélsőséges nézetei voltak, nem találkoztam, nem vettem észre a szélsőséges irányzatot, ha az volt, tévedés volt. Ha tudtam volna, hogy GUD-tagok is vannak a listán, természetesen nem fogadtam volna el, hogy azon én is szerepeljek” – mondta az internetre feltöltött felvételen Nathalie Loiseau.
A France Info hírrádiónak adott interjúban pedig „ifjúkori tévedésnek” és „valódi balgaságnak” nevezte a volt miniszter, hogy 1984-ben az ominózus listán szerepelt. Hangsúlyozta, hogy „politikai küzdelmének lényege mindig is a szélsőjobboldal elleni küzdelem volt”.
A revelációra az ellenzék azonnal reagált alig egy hónappal az EP-választások előtt, amelyeket ha most tartanának, a felmérések szerint a kormánypárt nyerné meg, néhány százalékkal a Marine Le Pen vezette radikális jobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) előtt. A két párt egyébként kiemelkedik a mezőnyből, és a 2017-es elnökválasztást megelőző kampányhoz hasonlóan a választási küzdelem az államfő Emmanuel Macron és Marine Le Pen, illetve a pártjaik közötti csatának ígérkezik.