Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
„A globalizáció hatása nem egyenlő és nem is egyetemes. Egyelőre nem élünk határok nélküli világban – és valószínűleg sosem fogunk” – vallja David Newman. Globalizációkritikus izraeli földrajztudós érkezik az MCC konferenciájára.
David Newman brit-izraeli földrajztudós Londonban született 1956-ban, diplomáját a Londoni Egyetemről, illetve doktori fokozatát a Durhami Egyetemről szerezte. 1982-be Izraelbe költözött, ahol a Tel Aviv-i Egyetemen lett előadó. 1987-ben átigazolt a negevi Ben-Gurion Egyetemhez, ahol a Politikai és Kormányzati Tanszék és az Európai Politikát és Társadalmat Kutató Intézet alapításában vett részt.
Szakterülete a politikai földrajz és a geopolitika, különös tekintettel a határok kutatására. Számos tanulmány közölt területi- és határvitákról, különös tekintettel az izraeli-palesztin konfliktusra.
A Tikkun zsidó folyóirat hasábjain 2000-ben a következő sorokat közölte, válaszként a globalizációi támogatóinak azon tételére, miszerint a határok megszűntek: „A közgazdászok azt mondják, határtalan világban élünk. A nemzetállamnak vége, a globalizáció nyert, és a határok, melyek korábban a politikai entitásokat elválasztották, egyszerűen eltűntek, vagy éppen eltűnőben vannak. Ám a globalizáció feletti ünneplés közben egyvalamit elfelejtünk: a globalizáció, nevével ellentétben, nem érinti az egész bolygót. A globalizáció hatása nem egyenlő és nem is egyetemes. Egyelőre nem élünk határok nélküli világban – és valószínűleg sosem fogunk”.
Newman szerint azonban a globalizációpártiak és a nemzetállamok végéről szóló eszmét hirdetők érveinek gyengesége különösen egyértelmű egy földrajztudós számára, hiszen mi a tér területi feloszlásával foglalkozunk. Az elképzelés, miszerint a világot „területteleníteni” lehetne – azaz határok nélküli hellyé lehetne alakítani –, teljesen értelmetlen.
A professzor úgy véli, sosem volt, és valószínűleg sosem lesz olyan társadalom, amely nem emelné ki a csoportok közötti különbséget, a „mi” és „ők” közötti különbséget területi felosztás útján.
A Mandiner 2018-as interjúját David Newmannel itt lehet elolvasni: Még mindig a kétállamiság a legkisebb rossz – izraeli geopolitikai szakértő a Mandinernek.
Newman az MCC március 22-24. közötti nemzetközi migrációs konferenciájának résztvevője lesz, a konferencia programja itt érhető el.
A részvétel regisztrációhoz kötött, amit itt lehet megtenni.