A BBC által bemutatott műtétet 2016 decemberében hajtották végre, de annak részleteit csak most publikálták a szakemberek. A beavatkozás azért is számít orvosi áttörésnek, mert halott donortól származó méhtranszplantáció esetén soha nem fordult elő sikeres szülés.
A páciens egy 32 éves brazil nő, aki egy ritka betegségből adódóan nem fejlődött ki megfelelően a méhe és a hüvelye. A donor egy 41 éves, agyvérzésben meghalt nő volt, az ő szervét operálták ki, s ültették be a betegbe. Utóbbi mesterséges megtermékenyítés útján lett várandós. A nő a transzplantáció után mentruálni is tudott a szakemberek szerint.
A szülésre 2017 decemberében került sor, a leendő anya császármetszéssel hozott világra egy egészséges, 2,5 kilós kislányt. Az operáció óta eltelt egy évben a gyermek remekül fejlődött, és a nő is jó egészségnek örvend.
A transzplantációt végző orvosok szerint az eljárás később akár rendszeresíthető is lehet, azzal ugyanis, hogy a donorok halottak közül kerülnek ki, jelentősen csökkenthetők a beavatkozások kockázatai is. A műtétre ráadásul hamarabb sor kerülhet.