A németek nem számoltak a magyarokkal, mert tudták, ha a magyaroktól kérnek valamit, akkor a magyarok is kérni fognak valamit.
A románok már a Szovjetunió elleni támadáskor azonnal két hadsereggel álltak a németek mellé, a szlovákok is azonnal felajánlották csekély haderejüket. Akkor úgy számolt a magyar katonai és politikai vezetés, hogy lesz egy gyors és sikeres német háború a Szovjetunió ellen, és a német győzelem után Európát újra osztják. A magyar vezetés tudta, hogy a Németország mellett vérző Antonescu azonnal benyújtja az igényét Észak-Erdélyre, Tiso pedig szintén azonnal területeket fog kérni. Ez volt a meghatározó, amiért a magyar politika úgy döntött, belép a háborúba. 1943-ban a magyar vezetés teszi meg az első lépést, hogy kilépjen a háborúból, de Teheránban már eldőlt Európa sorsa, mindegy, hogy Horthy helyett ki ült volna a kormányzói székben.
Mégis úgy tűnik, hogy Teleki tudta, amit Horthy nem.
Teleki sem tudott volna a dolgok menetén változtatni. 1941 áprilisában Nagy-Britannia az egyetlen ország, amelyik szemben áll még Németországgal. Nem úgy nézett ki, hogy Európa sorsának alakulásában bárki másnak lesz beleszólása a németeken kívül. Az Amerikai Egyesült Államok semleges, a Szovjetunió a legnagyobb barátja a németeknek, a britek küzdenek azért, hogy talpon maradjanak. Ebben a helyzetben, legfeljebb szeptemberig vagy októberig lehetett volna halogatni a hadba lépésünket, tovább nem, ebben a velem vitában álló kollégák is egyetértenek, kényszerpályán mozgott Magyarország. A románok is akkor váltak ki a német szövetségből, amikor a szovjetek már Románia területére léptek. Amikor egyetemistaként elkezdtem foglalkozni a témával, akkor még élt számos magas rangú egykori katonatiszt, tábornokok is, akikkel tudtam beszélni. Szinte kivétel nélkül az volt a véleményük: ha az amerikaiak és a britek jönnek, azonnal megadják magunkat, de azok alapján, amit Oroszországban (ahogy ők a Szovjetuniót nevezték) tapasztaltak, illetve a Katynban történtek tudatában, nem adhatták meg magukat.
Az oroszok többször is jelezték, hogy nincsenek területi követeléseik, illetve hajlandóak engedményeket tenni a magyaroknak. Ez igaz, vagy csak legenda?
1940-ben, amikor az oroszok elfoglalják Észak-Bukovinát és Besszarábiát, akkor Kristóffy József moszkvai magyar követ jelezte, hogy orosz informátorai szerint a magyarok lesznek a következők. Miért közölt egy szovjet folyóirat olyan térképet, amin 1940-ben már a Szovjetunió részeként volt ábrázolva Kárpátalja? Ezek jelzések voltak arra, hogy nem számíthat méltányosságra Magyarország a szovjetektől sem. A román fegyverszüneti egyezményben az szerepelt, hogy Romániáé lesz Erdély, vagy annak nagyobb része, ez volt a kapaszkodónk a béketárgyalásokon. Az amerikaiak belementek volna egy tisztességesebb határba, de minden a szovjeteken múlott. A szovjetek Észak-Bukovina és Besszarábia bekebelezése után, Erdéllyel és a keleti országrészekkel akarták kárpótolni a románokat. Teherán, Jalta és Potsdam meghatározta Európa és a világ sorsát. Az akkori és ott hozott döntések hatása napjainkig kihat.