Putyin nem tett üres ígéreteket: Washington lépésén múlik a világ sorsa
Az orosz elnöki sajtótitkár szerint Moszkva „világosan bemutatta” egy lehetséges válaszlépés körvonalait.
„Cselekedeteikért felelősségre kell vonni ezeket a személyeket, akik megtámadták és brutálisan meggyilkolták az Egyesült Államokban élő és dolgozó újságírót” – áll Steve Mnuchin pénzügyminiszter közleményében.
Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma csütörtökön szankciókkal sújtott tizenhét szaúdi állampolgárt a szunnita királyság isztambuli főkonzulátusán október elején meggyilkolt Dzsamál Hasogdzsi kormánykritikus újságíró halálának ügyében játszott szerepükért.
A büntetőintézkedések álatal érintett szaúdi állampolgárok között van Mohamed al-Otaibi szaúdi főkonzul, és a Hasogdzsi meggyilkolásával vádolt 15 fős csoport tagjai is. Soraikban van Szaúd al-Kahtani, Mohammad bin Szalmán szaúdi trónörökös volt tanácsadója is. A szankciók értelmében az érintettek esetleges amerikai vagyonát befagyasztják és megtagadják tőlük a hozzáférést az amerikai pénzügyi rendszerhez.
A büntetőintézkedések elrendelését megfigyelők szokatlan lépésként értékelték Washington részéről, hiszen az Egyesült Államok eddig csak ritkán folyamadott ilyen lépésekhez szövetségesével szemben.
„Cselekedeteikért felelősségre kell vonni ezeket a személyeket, akik megtámadták és brutálisan meggyilkolták az Egyesült Államokban élő és dolgozó újságírót” – áll Steve Mnuchin pénzügyminiszter közleményében. A tárcavezető hozzátette: Washington továbbra is azon lesz, hogy kiderítse a történteket, s megbünteti a felelősöket.
Mnuchin közleményében hangsúlyozta: A szaúd-arábiai kormánynak megfelelő intézkedésekkel kell elejét vennie a politikai másként gondolkodókkal és újságírókkal szembeni bárminemű támadásoknak.
Ádel al-Dzsubeir szaúdi külügyminiszter csütörtökön rijádi sajtótájékoztatóján kijelentette: Mohammad bin Szalmán szaúdi trónörökösnek semmi köze az újságíró meggyilkolásához. A miniszter ugyanakkor elutasította az Ankara által szorgalmazott nemzetközi vizsgálatot, mondván az ügy a szaúdi igazságszolgáltatásra tartozik.
A szaúdi ügyészség halálbüntetést kért csütörtökön öt vádlottra az ország isztambuli főkonzulátusán október elején meggyilkolt újságíró halála miatti büntetőperben. A vádirat szerint az öt vádlott a főkonzulátuson méreginjekcióval meggyilkolta, majd feldarabolta a The Washington Post szaúdi újságíróját, a testrészeit kivitték az épületből.
Az összesen 21 gyanúsítottból 11 ellen emeltek vádat eddig, de folytatódik a nyomozás a többiek szerepét illetően.
(MTI)