A Tranziton kiemelt helyet kapott a folyóirat megújulása, egy kerekasztal-beszélgetés is foglalkozott vele. Itt mutatta be az új lapszámot Békés Márton, a Kommentárt újratervező új főszerkesztő. A Terror Háza kutatási igazgatója elmondta, hogy a folyóirat korábbi jelentőségét és meghatározó szerepét kívánják visszaállítani, és ennek jegyében minden lapszám egy-egy átfogó témát jár majd körül. Szalai Zoltán, a lap egyik új szerkesztője, a Mathias Corvinus Collegium vezetője hozzátette, hogy a Kommentár az a szellemi árnyék kíván lenni, amelyre minden nemzetnek szüksége van. Rámutatott, hogy a társadalomtudományi és történelmi témák mellett
a közéleti rezdüléseinek mélyreható elemzésére is fókuszálnak majd,
nem az elefántcsonttoronyból akarnak kinyilatkoztatni: „A Kommentár a múltat ismerve jelenben él és gondolataival a magyarság jövőjébe mutat” – foglalta össze Szalai.
Czopf Áron, aki fiatal történészként, a Mandiner publicistájaként csatlakozott a szerkesztői közösséghez, az első lapszámban olvasható jelmondatról beszélt: „Türelmemnek oka van", ami Ernst Jünger A márványszirteken című regényének egyik kulcsmondata. Czopf szerint a konzervatív forradalomban, amelynek a szellemisége áthatja az új lapszámot, a türelem a konzervatív összetevő, az elszántság pedig a forradalmi. Úgy vélte, a konzervatív gondolatok akkor találhatnak célba, ha van hajtóerejük, és a konzervativizmus nem csak idős professzorok kedélyes beszélgetését jelenti egy könyvtárszobában, hanem – ahogy Karácsony András írja az új lapszámban – olyan döntések meghozatalát is jelentheti, amelyek hagyományt teremtenek.
A lapbemutató mellett az a kultúrpolitikáról szóló disputa váltotta ki a legnagyobb érdeklődést, amelynek résztvevője L. Simon László kultúrpolitikus, Ókovács Szilveszter, az Operaház vezetője és Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház direktora voltak. A beszélgetésnek sajátos ízt és aktualitást adott Szakács Árpád emlékezetes cikksorozata, amelyben a Magyar Idők publicistája a fideszes vezetésű kulturális intézményeket bírálta, többek közt az Operát is. Ókovács erre is kitért, ahogy mondta, az általa vezetett intézmény a három harmadot kell, hogy képviselje, illetve elmondta azt is: kifejezetten nehéz helyzetben vannak a szakma szűkössége miatt. Vidnyánszky Attila úgy fogalmazott, hogy a színháznak bátran fel kell vállalnia azt a nemzeti karaktert, amelyet a kormány is képvisel. Rámutatott, a vidéki színházak alulfinanszírozottsága még mindig probléma. L. Simon László (aki a Kommentár szerkesztőségének is tagja) pedig kifejtette, hogy személyesen ő is sok támadást kapott, de erre nem a védekezés és magyarázkodás a legjobb ellenszer, hanem tovább kell dolgozni a kulturális célok megvalósítása érdekében.