Oroszország Iszkander rakétákat telepített Kalinyingrád közelébe

2018. február 05. 20:16

Iszkander rakétákat telepített Oroszország a kalinyingrádi exklávéjába – jelentette be az orosz parlament alsóháza védelmi bizottságának elnöke.

2018. február 05. 20:16

Nukleáris robbanótöltet hordozására is alkalmas, Iszkander-M típusú rakétákat telepített Oroszország a kalinyingrádi exklávéjába – jelentette ki Vlagyimir Samanov, az orosz parlament alsóháza védelmi bizottságának elnöke.

Samanov nem árulta el, hogy hány rakéta és milyen időre szóló telepítéséről van szó. Moszkva korábban 2016-ban is küldött ilyen eszközöket az egyaránt NATO-tag Lengyelország és Litvánia közé beékelődő orosz területre, de csak egy hadgyakorlat alkalmából.

Dalia Grybauskaite litván elnök hétfőn Vilniusban újságíróknak azt állította, hogy a telepítést ezúttal végleges. Arról, hogy Kalinyingrád megyében kiépült a rakéták állomásáztatásának infrastruktúrája, a múlt héten tett bejelentést Anatoli Gorogyeckij, a 152. orosz rakétadandár parancsnoka.

Samanov a rakétatelepítést a NATO katonai infrastruktúrájának az orosz határok közelében történt megerősítésével indokolta, rámutatva, hogy ezek az objektumok automatikusan felkerülnek a megsemmisítendő célpontok listájára. Kalinyingrád megyébe az orosz katonai vezetés emellett Sz-400-as légvédelmi rakétarendszereket, valamint Bal és Basztyion típusú partvédelmi rakétákat telepített.

Az Iszkanderek kalinyingrádi állomásoztatásnak lehetőségét először 2008-ban vetette fel Dmitrij Medvegyev akkori orosz elnök, az amerikai rakétavédelmi rendszer tervezett lengyelországi telepítésére hivatkozva. Az eredetileg tervezett GBI rakéták helyett azonban az Egyesült Államok a sokkal hatékonyabb, hadihajókon rendszeresített SM-3-as rakétákkal felszerelt Aegis rendszereket telepítette lengyel földre. Moszkva azt állítja, hogy a kilövőállások manőverező repülőgépek indítására is alkalmasak, ilyen módon pedig agresszív célokra is felhasználhatók. 

Az Iszkanderek hatótávolsága 500 kilométerig terjed. A rakéta hagyományos és nukleáris robbanótöltet célba juttatására egyaránt alkalmas.

(MTI)

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Adella
2018. február 06. 10:09
Érdekes, h. a kalinyingrádi hidak problémáját is egy pétervári matematikus Leonyid Pavlovics Ajler oldotta meg
egysegelem
2018. február 05. 23:08
azt hittem azt jelentik be, hogy vegleg kivonulnak es visszaadjak jogos tulajdonosanak, mert gaznak tartjak a lopast
madarasi.abel
2018. február 05. 22:53
Én is szeretem a ruszkikat.sokunk vérbeli rokonját tisztelhetjük bennük.
kohazi
2018. február 05. 22:34
Ez várható volt a lengyelek és a románok most már nagyobb biztonságban vannak az amerikai technika majd megvédi őket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!