Hölgyeim és Uraim!
Kónya Imrével 16 évvel ezelőtt, 2001 nyarán találkoztam Szentendrén. Ő 50-es évei közepén járt, én nem voltam még 20 éves. Ő egy évtizedes politikai pálya után újra ügyvéd volt, én harmadéves joghallgató. Napi politikai kérdésekben vitatkoztunk is, de korlátlanul egyetértértettünk a rendszerváltozás megítélésében és Antall József miniszterelnök államférfiúi teljesítményének minősítésében.
Kónya Imrét rendkívül közvetlen személyiségnek és természetes egyéniségnek ismertem meg, akinél soha nem volt súlya a rangoknak az érvekkel szemben. Olyan jogásznak, aki bízik a saját igazságának érvényre juttatásában, mert hisz a jog erejében.
Elvszerű volt mindig, anélkül, hogy dogmatikus lett volna. Könnyed beszélgetőpartner, anélkül, hogy felszínes lenne. Nagyvonalú, anélkül, hogy igazán gazdag lenne. Borkedvelő, anélkül, hogy megvetné a sört. Remekül bírta a hosszú estéket és ez nekem akkor még öröm volt. Ma már nehezen tartom vele a lépést.
Empatikus, aki mindig megérti egy érzés mélységét vagy egy pillanat magasságát. Keresztény hitét nem megpróbálták, hanem megerősítették a megélt évtizedek élményei és veszteségei. Kónya Imre hitből eredő bölcsessége megnyilvánul emberi kapcsolataiban, abban, hogy különbséget tud tenni fontos és lényegtelen, értékes és talmi között. Tudja, hogy a világban fontosabb a láthatatlan a láthatónál, a szellem az anyagnál, a lelki közelség a fizikai távolságnál.
Kedves Imre!
Többször is elmesélted, hogy állandó sorrend szerint imádkozol azokért, akik már nincsenek Veled, és az elhunyt családtagok után rögtön Antall József és mostmár Szabad György egykori házelnök következik. Mi, akik öregszünk - Te, aki lassan és én, aki rohamosan - pontosan tudjuk: Istenhez nemcsak valakinek a jelenléte vezethet, hanem a hiánya is.