A tudás és a hülyeség autonómiája
A magyar tudományos kutatói hálózat ökoszisztémáját a HUN-REN fogja össze, amely az Országgyűlésnek benyújtott tervezet szerint sajátos jogállású intézményé válik.
Nagy tengeri szivacsok segítségével csábítják a nőstényeket a hím púposhátú delfinek egy nemzetközi kutatócsoport megfigyelései szerint.
A Perthben lévő Nyugat-Ausztráliai Egyetem (UWA) és a Murdoch Egyetem, valamint a Zürichi Egyetem kutatói egy évtizeden át figyelték az Ausztrália északnyugati partjainál élő delfinek viselkedését, és figyeltek fel a furcsa udvarlási szokásokra.
Dokumentálták, hogy az ausztrál púposhátú delfin (Sousa sahulensis) hímje nagy tengeri szivacsot visz ajándékba a nőstényeknek, emellett hangokkal is próbálja elcsábítani. Ez az első alkalom, hogy ilyen viselkedést rögzítettek ennél a fajnál.
Először arra lettek figyelmesek, hogy a hím delfin lemerül a tengerfenékre, elmozdít egy szivacsot, majd csőrén egyensúlyozva a nőstény felé löki, ahogy ez a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon olvasható.
Az udvarlás során tárgyak használata a nem emberszabású emlősök esetében ritka. A delfinek esetében a kutatók szerint azt szolgálja, hogy a hím erejét és képességeit bizonyítsa.
Simon Allen, az UWA kutatója szerint az eredmények a púposhátú delfinek társas kapcsolatainak egy eddig ismeretlen szintjét bizonyították.
A következőkben a kutatók azt vizsgálják, hogy a szivacs ajándékozása és udvarlásban való alkalmazása növeli-e az egyén párzási sikereit.
(MTI)