Jó lenne hinni, hogy ma már az emberek tisztában vannak a kommunizmus valóságával, de az amerikai és a brit felsőoktatásban még mindig nem oktatják kellőképpen az orosz forradalmat és a kommunizmust – ezekkel a szavakkal nyitotta meg a Danube Institute-nak az 1917-es orosz kommunista forradalom száz éves jubileuma alkalmából rendezett emlékkonferenciát John O'Sullivan, az intézet igazgatója.
„Sok nyugati egyetem egyszerűen nem is szeretne nagy energiát fektetni ebbe. A nyugat igazából sosem akart szembenézni a kommunizmussal, csak a nácizmussal” – tette hozzá, megjegyezve: Jeremy Corbin mostani munkáspárti elnök fejlett jóléti államoknak tartja a keleti blokk kommunista rezsimjeit. John O'Sullivan rámutatott: nem szabadna a holokausztot kifogásként használni arra, hogy nem tanulmányozzuk a kommunista tömegmészárlásokat.
Pryce-Jones: Véletlen volt a kommunizmus összeomlása
A konferencián felszólaló David Pryce Jones brit történész megjegyezte: amikor először Budapesten járt az 1956-os szabadságharc után, ha valaki azt mondta volna, hogy egyszer magyaroknak fog előadni a Szovjetunió összeomlásáról, pszichiáterhez küldte volna az illetőt.
„Gorbacsovot szokás tragikus hősnek tartani, aki nem valósíthatta meg nemes vízióját, de én nem hiszek az ő demokratikus elkötelezettségében” – tette hozzá Pryce Jones áttérve a Szovjetunió összeomlásának kérdésére. A főtitkár ugyanis komszomolistaként kezdte, nem véve tudomást arról, hogy nagyapját Sztálin alatt letartóztatták; s olyan keményvonalas vezetőkhöz kötötte magát később, mint Andropov és Szuszlov. Gorbacsovnak – szögezte le a történész – tudnia kellett, mi folyik.
Az utolsó szovjet pártfőtitkár Pryce Jones szerint nem volt komoly reformer, és vezetése alatt komoly elnyomó beavatkozások voltak Tbilisziben és Rigában is. A peresztrojka pedig annyit jelentett, hogy a szovjet kommunista pártból orosz kommunista párt lett, azaz nacionalista hangra váltott.
A kommunizmus vége az előadó szerint egy hatalmas véletlen volt. A legutolsó misztérium pedig az, hogy vajon Gorbacsov miért hagyta minden alku nélkül újraegyesíteni Németországot – tette hozzá Pryce Jones, aki úgy látja, megköszönhetjük a Gondviselésnek a kommunizmus végét.