Szinte nincs is olyan ember a világon, akinek ismeretségi körében ne lenne egy vagy több cukorbeteg. Így természetes, ha komoly érdeklődést vált ki minden olyan hír, amely ehhez az anyagcsere rendellenességhez kötődik, így az a vizsgálat is, melyről a pharmaonline.hu adott hírt, s a fahéj vércukorszintre való hatását elemzi.
A fahéjfa (Cinnamomum verum vagy C. zeylanicum), ismertebb nevén ceyloni fahéj fiatal ágainak a lehántott és parakéregtől megtisztított, milliméternél vékonyabb, papírszerű kérgéből készül a sokak által kedvelt fűszer, a fahéj.
A fűszer egyben étrend-kiegészítők alkotórésze is, és azt a cukorbetegek vércukorszintjének kontrollálására javasolják. Felvetődik a kérdés, hogy milyen mértékű hatás várható a fahéjtól, milyen adagolásban javasolt alkalmazni, és kell-e számítani használatakor gyógyszerinterakciók fellépésére.
A jelenleg rendelkezésre álló eredmények alapján úgy tűnik, hogy a cukorbetegek biztonsággal alkalmazhatják a fahéjt a desszertjeik ízesítésére. Sőt, ezen túlmenően a napi 1, 3 vagy 6 grammos fahéjadagok szedése is kedvező eredményeket ígér. A Diabetes Care folyóiratban 2003-ban megjelent kontroll-csoportos vizsgálati eredmények alapján a 40 napon keresztül tartó, az említett dózisokban történő fahéj-adagolás csökkentette mind a vércukorszintet, mind a koleszterinszintet. A tapasztalt hatás a fahéj szedésének abbahagyását követően 20 nappal is fennállt.
Egy 2016-os kislétszámú vizsgálat (n=25) alapján a 12 héten át szedett napi 1 gramm fahéj kedvező hatású a nem kellőképpen kontrollált vércukorszintű diabéteszeseknél; és mindez az éhomi vércukorszint csökkentésében is megmutatkozik.
Megjegyzendő, hogy néhány más vizsgálat nem igazolja a fahéj szignifikáns vércukorszint-csökkentő hatását. Ugyanakkor, egyetlen vizsgálat eredménye sem utal arra, hogy a fahéj negatívan befolyásolná a cukoranyagcserét.
Az antidiabetikumok mellett, nem pedig azok helyett alkalmazható a fahéj
A korábbi eredmények összevont értékelését is elvégezték 2016-ban. Tizenegy vizsgálat eredményeinek az összegzése alapján a Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics arról számol be, hogy a fahéj alkalmazásával az éhomi vércukorszint alacsonyabb lesz és a HbA1C-szintek is enyhe csökkenést mutatnak. A 11 vizsgálat közül 4 igazolt olyan mértékű javulást a cukorbetegek állapotában, ami az Amerikai Diabétesz Társaság által megjelölt kezelési céloknak megfelel. Ez alapján a fahéj a cukorbetegek kezelésének hasznos kiegészítője lehet, a vércukorszintet átlagosan 3-5 százalékkal csökkentheti, azonban a klasszikus antidiabetikumok kiváltására nem megfelelő.
Hogyan kell alkalmazni a fahéjt?
A vércukorszint normalizálása érdekében kezdő dózisként napi 1 gramm fahéj szedését javasolják. Ez a mennyiség körülbelül 1/3 teáskanálnyinak felel meg. Később ez az adag emelhető.
Bár a fahéj a diabéteszesek jelentős részénél biztonságosan alkalmazható a gyógyszeres terápia és a diéta kiegészítéseként, a potenciális májkárosító hatására tekintettel a májbetegeknél javasolt lemondani a fahéj alkalmazásáról.
A véralvadásgátlókat szedő betegeknél a fahéj hatására a vérzéshajlam fokozódása előfordulhat, esetükben elővigyázatosságra van szükség!
*Az anyag megjelentetését a Splendidea Communications Kft. támogatta