De mégsem ez volt a fénykorom, 1846 ősze, megismerkedtem Szendrey Júliával az én egyetlen igaz és őszinte szerelmemmel és társammal. Ekkor már híres voltam, amire mindig is vágytam, csak úgy ácsingóztam utána és végre eljött, az egy élő Isten végre meghallgatta az imámat és már nem csak egy álom volt, balga játszi fény, hanem a valóság. Egyszeriben minden jóra fordult, a szerelmem érdeklődött irántam, a hírnév is megvolt.
Egyvalami nem: Szabadság! Elnyomtak, nem mondhattuk ki, amit akartunk! Szabadság nélkül az áhított hírnév és szerelem is elveszik! Mit tehetnénk? Talán egy pesti forradalom? Melynek hírére az egész ország fellázadna? Pontosan. Ez kell, ez véd meg az idegen uradalmaktól! Meg is történt bele is kezdtem, de valamit mégiscsak meg kell említenem: Elég soká voltunk fajankók, Legyünk végtére katonák! Elég volt már a furulyából, Riadjatok meg, harsonák! Ennyi ez a toborzó, gyertek katonák vár a harsonaszó! Tisztességgel, becsülettel álltunk helyt, de a segesvári csata után, nem volt számunkra több hely.”