Az álgyermekvédő
Nem az együttérzés, a jobbító szándék vezeti, ő csak balhét akar, és el akarja hitetni mindazokkal, akik még hatása alatt kornyadoznak, hogy ezért is Orbán meg a kormány a hibás.
Többféle olyan állami segítséget is kaphatnak sajátos nevelési igényű (SNI) gyermekek szülei, amelyek enyhítik a gyermek ellátásának anyagai vonzatait – írja az Emberi Erőforrások Minisztériumára hivatkozva a Magyar Idők.
Ilyen segítség az ápolási díj, amely a tartósan gondozásra szoruló 18 év alatti gyermek otthoni ápolását anyagilag segíti. A támogatás összege 31-56 ezer forint lehet a beteg állapotától függően – írja a Magyar Idők.
Továbbá, amennyiben a gyermekre tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak, a gyermek tizedik életévének betöltéséig gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) is jár. Emelt összegű családi pótlék esetén a gyermek közgyógyellátásra is jogosult. Vagyis a gyógyszerköltség összegéhez igazodó havi keretet állapítanak meg, amelynek összege havonta akár 12 ezer forint is lehet, amihez évi hatezer forintos összegű eseti keret kapcsolódik.
A gyermekvédelmi jogszabályok mellett a köznevelési törvény is foglalkozik a sajátos nevelési igényűekkel: eszerint ők a bölcsődékben és óvodákban ingyenesen étkezhetnek, akkor is, ha olyan családban élnek, amelyben tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelnek.
A 18 év alatti tartósan beteg vagy fogyatékos tanulónak 50 százalékos normatív kedvezmény jár. Végül, de nem utolsósorban a sajátos nevelési igényű gyermek és kísérője a közlekedési eszköztől függően térítésmentesen, vagy 90 százalékos kedvezménnyel utazhat.
*
Az utóbbi években folyamatos emelkedést mutat a sajátos nevelési igényű (SNI) gyermekek száma. Míg 2012-ben mintegy 81 ezer ilyen gyermek volt, a 2015-ös statisztika szerint számuk elérte a 86 ezret, az idei tanévet pedig ennél is több SNI-s kezdte meg.
Az Emmi tájékoztatása szerint sajátos nevelési igényű (SNI) gyermek, tanuló, aki a szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleménye alapján testi, érzékszervi, értelmi, beszédfogyatékos, autista, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, vagy pszichés fejlődés zavarai miatt a nevelési, tanulási folyamatban tartósan és súlyosan akadályozott. Idetartozik például a diszlexia, a diszgráfia és a kóros aktivitászavar - írja a Magyar Idők.