Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Nagyjából 550 angliai zsidó nyújtott be eddig német honosítási kérelmet a német nagykövetség adatai szerint: olyanok, akiknek felmenői a nácik elől menekültek a szigetországba annak idején. A Die Weltnek nyilatkozó érintettek fő motivációja, hogy a Brexit után is uniós polgárok akarnak maradni, de az is fontos nekik, hogy Németország az angoloknál sokkal toleránsabban fogadja a menekülteket.
Tavaly év végéig nagyjából 550 zsidó származású angol állampolgár adott be német honosítási kérelmet azon az alapon, hogy felmenőik német állampolgárok voltak, akik a nácik elől menekültek el – írja a Die Welt a német nagykövetség adataira hivatkozva.
A német alaptörvény egyik passzusa kifejezetten lehetővé teszi az 1933 és 1945 között elmenekültek és leszármazottaik honosítását, a német külügy pedig június, azaz a Brexit-népszavazás óta az erre hivatkozó kérelmek számának jelentős növekedését tapasztalta Nagy-Britanniából.
A Die Welt által megkérdezett harminckét éves zsidó származású nő például azt mondta: korábban elképzelhetetlen lett volna számára, hogy német állampolgárságot kérjen, a Brexit-szavazás után azonban ez megváltozott. Mint mondja, ő továbbra is európainak érzi magát. Azt viszont elismeri: nem sok minden köti őt Németországhoz, nem beszéli a nyelvet, és csak néhányszor volt az országban, például nagyapja szülővárosában.
A Németországhoz való viszonyulása viszont nem csak a Brexit miatt változott meg, hanem a migrációs válság miatt is: mivel nem csak a német kormány, de a német átlagemberek is vendégszeretettel fogadták a menekülteket, miközben Angliába csak kevés menedékkérőt fogadtak be és lezárták a határokat. „Azóta nagy tiszteletet érzek Németország iránt” – mondta, hiszen ő is annak köszönheti létét, hogy annak idején az angolok menekültként befogadták a nagyapját.
A londoni zsidó menekültek egyesülete egyébként bátorítja a tagjait, hogy honosítási kérelmet nyújtsanak be Németországban. „Sokaknak erős kötődésük van Németországhoz, és olyan érzésük, hogy valamit visszakaphatnak, ami hozzájuk tartozik” – mondta a lapnak Michael Newman, a szervezet ügyvezetője.