Az álgyermekvédő
Nem az együttérzés, a jobbító szándék vezeti, ő csak balhét akar, és el akarja hitetni mindazokkal, akik még hatása alatt kornyadoznak, hogy ezért is Orbán meg a kormány a hibás.
Bár a magyar utónév lista több mint négyezer keresztnevet tartalmaz, minden évben bebizonyosodik, hogy egyes szülőknek ez nem elegendő kínálat. A 24.hu összeszedett egy listát a legújabb elfogadott és nem elfogadott lány és fiú nevekről.
Havonta átlagosan 30-40 kérelem érkezik a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetéhez, és ebből az utónév bizottság 10-15-öt pozitívan bírál el. Az ötfős grémium tagjai között van nyelvtörténész, szociolinvista, névtanos és stilisztikával foglalkozó szakember – írja a 24.hu.
A lap emlékeztet arra is, hogy a nevek elbírálásakor a bizottság a jogszabályok és egy 14 pontos szempontrendszer alapján mérlegel, és hoz döntést. Ilyen például, hogy Magyarországon magyar állampolgárnak csak magyar helyesírással lehet nevet bejegyeznie, illetve, hogy fiúnak csak fiúnevet, lánynak csak lánynevet lehet adni, de akad még pár szabály, amire szintén érdemes odafigyelni:
Rövid válogatás az idén elutasított nevekből:
Női nevek
Férfi nevek
Az egyediségre való törekvés a keresztnevek tekintetében egyáltalán nem újdonság, már a hatvanas években havonta több tucatjával érkeztek a kérelmek a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetéhez. A nevek elbírálásánál azok eredetének is utána kell járni, és ez nem mindig egyszerű. Előfordul, hogy olyan különleges nevet szeretnének a szülők, hogy a bizottság tagjai nem bukkannak a nyomára, annak ellenére, hogy számos idegen nyelvű névkönyvből dolgoznak, és szakértőket is fel szoktak kérni: a szanszkrit nevek miatt indológushoz, a vélhetően török eredetű nevek kapcsán a török külképviselethez fordulnak, vagy más nemzetközi névtani társaságoknak a tagjait keresik meg. Megesik, hogy még így sem jutnak semmire, ilyenkor a szülőket szokták megkérni, hogy segítsenek hiteles forrást keresni a név eredetének bizonyításához.
2016 legújabb nevei:
Női nevek:
Férfi nevek:
A török, héber és indiai nevek egyébként igen népszerűek a szülők körében. A Nilüfer lánynév török és perzsa eredetű, lótuszvirágot jelent. A Sét héber eredetű biblia név, Ádám és Éva harmadik fia jelentése: pótlás, elrendelt, odahelyezett. De héber eredetű még a Zév és a Jáel is. A Gáber arab gyökerű, a Jaber magyar helyesírású változata.
Dr. Raátz Judit, a Magyar Tudományos Akadémia tudományos munkatársa, névkutatója szerint érdemes lenne felülvizsgálni a jogszabályokat a kettős állampolgárok, illetve a más nemzetiségű felmenőkkel rendelkezők esetében, hiszen ők a hagyományaikat továbbvíve szeretnének idegen nevet adni a gyermeküknek (pl. arab, török, laoszi stb.) Ezeket a neveket nem kellene az adható nevek listájában feltüntetni, illetve ebben az esetben az adott népcsoport helyesírását is engedélyezné – zárul a 24.hu összefoglalója.