Az álgyermekvédő
Nem az együttérzés, a jobbító szándék vezeti, ő csak balhét akar, és el akarja hitetni mindazokkal, akik még hatása alatt kornyadoznak, hogy ezért is Orbán meg a kormány a hibás.
A megváltozott CSOK igénylés több könnyítést is hozott a családoknak. A csalad.hu most összeszedte a legfontosabb változásokat.
A CSOK-ot a gyám is igényelheti, feltéve, hogy a a gyámság legalább egy éve fennáll, és a gyámolt gyermek egyik szülője sincs életben; jelenleg csak a vér szerinti vagy örökbefogadó szülő jogosult a kedvezményre.
A magzatot a várandósság 24. hete (6. hónapja) helyett már annak 12. hetétől (3. hónapjától) megszületett gyermekként lehet számításba venni, hasonlóan a családi adókedvezmény szabályozásához.
A jelenlegi 20 év helyett 25 éves korig figyelembe lehet venni a gyermekeket a CSOK igénylésénél, akkor is, ha nem felsőoktatásban tanulnak (a megváltozott munkaképességű gyermekek továbbra is korhatár nélkül figyelembe vehetők).
Azokra az igénylőkre, akik foglalkoztatási jogviszonyuknál fogva a részükre biztosított szolgálati lakásban kötelesek lakni (pl. családos lelkészek, fegyveres testületek dolgozói), nem vonatkozik majd a 10 éves bentlakási kötelezettség.
Használt lakás bővítése esetén módosulnak a korábban értékesített ingatlan eladásából származó vételárral kapcsolatos beforgatási kötelezettség szabályai annak érdekében, hogy ne csak az eladott, de a meglévő, bővítendő ingatlanon fennálló és kiegyenlített hiteltartozás összege is csökkentse a beforgatási kötelezettség mértékét.
Beruházó által felépített és „menet közben” értékesített ingatlanokra is igényelhető a támogatás, még a használatbavételi engedély kiadása előtt (jelenleg ilyen esetben csak a használatbavételi engedély kiadását követően lehetett kérelmezni a CSOK-ot, ami problémát jelentett, mivel ilyen esetben az adásvételi szerződést már az építkezés megkezdésekor megkötik, és innentől kezdve 120 nap áll rendelkezésre a CSOK igénylésre, márpedig addigra legtöbbször még nem fejeződik be az építkezés). Ugyanakkor a CSOK folyósítása ez esetben is csak az épület elkészülte (használatbavételi engedély kiadása) után történhet meg, egy összegben.
Rendezésre kerül az építőközösségek, illetve tagjaik igénylési jogosultsága (jelenleg a szabályozás nem biztosítja számukra az igénylést).
Osztatlan közös tulajdonban lévő telken való építkezéshez a tulajdonostársak által kötött használati megosztási megállapodás alapján is folyósítható a támogatás (a hatályos szabályok szerint ez csak az ingatlan társasháztulajdonná alakítása útján lehetséges).
A módosítás – a hitelintézetek nem egységes joggyakorlatára reagálva – egyértelművé teszi, hogy a 2016. december 31. előtt benyújtott igénylések esetében a kérelem benyújtásakor már megfizetett számlákra (befejezett építési munkálatokra) is kiterjed az igénylés, elszámolás lehetősége, a 2017. január 1-jétől benyújtott kérelmek esetében azonban már kizárólag az azt követően elvégzett munkálatok számlái vehetők majd figyelembe a megtérítésnél.
A támogatott ingatlanon a szülők kizárólagos tulajdonszerzési jogosultsága, mint alapelv alóli kivételként, az elhunyt igénylő egyenesági rokona, házastársa vagy élettársa is szerezhet a CSOK segítségével megvásárolt/felépített ingatlanon tulajdont.
Az előterjesztés pontosítja, hogy a családi otthonteremtési kedvezményre vonatkozó mely részletszabályokat kell az adó-visszatérítési támogatás, illetőleg az otthonteremtési kamattámogatás esetében is alkalmazni.