Szabó Gabriella, Vajda Attila és a többiek: tolonganak az olimpiai bajnokok a kajak-kenu szövetségi kapitányi posztokért
A közelmúlt legendái mellett külföldön bizonyított nagynevű szakember is beadta nyilvános pályázatát, ezekből szemezgettünk.
A Baranya megyei Alsómocsolád, a Csongrád megyei Bordány és Hajdúnánás önkormányzata vehette át az UNICEF Gyerekbarát Település címet, és az ezzel járó kétmillió forintos támogatást a gyermekek világnapja alkalmából kedden Budapesten.
Az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány közleménye szerint idén 21 önkormányzat pályázott a címre. A nyertesek többek között azt vállalták, hogy gyermekjogi stratégiát dolgoznak ki a helyi gyermek- és ifjúsági önkormányzattal közösen, bevonják a fiatalokat egy ifjúsági cselekvési terv kidolgozásába, gyerekbarát költségvetést terveznek, valamint figyelembe veszik a döntéshozatalnál a gyerekek véleményét is.
Kiemelték, az UNICEF Gyerekbarát Település programja – amelynek együttműködő partnere az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) – „az egyik legmegfelelőbb eszköz a gyermeki jogok védelmére, hiszen helyi szinten, a gyermekekhez legközelebb nyújt lehetőséget arra, hogy a gyermekek és a gyermekes családok a konkrét, őket érintő ügyekben élvezhessék jogaik védelmét”.
A közleményben írtak arról is, hogy az UNICEF nemrég egy online felmérésben kérdezte meg az embereket, hogy szerintük lakóhelyüknek mely területeken kell még fejlődnie ahhoz, hogy igazán gyermekbaráttá váljon. Az eredmények szerint a legnagyobb problémát a szabadidős lehetőségek hiánya, a parkok és a játszóterek nem megfelelő állapota, valamint a közbiztonság hiánya jelenti. A szabadidős lehetőségeket leginkább Komárom-Esztergom és Veszprém megyében hiányolták, a parkok, zöldterületek és játszóterek állapotát Budapesten és Északnyugat-Magyarországon kifogásolták, a közbiztonság kérdése pedig a kis településeken élőknek meghatározó kérdés – ismertették a részleteket.
A gyermekek világnapját az UNICEF, az ENSZ Gyermekalapja kezdeményezésére ünneplik 1954 óta szeptember 20-án. A kezdeményezés célja, hogy ezen a napon a felnőttek a gyermekekre gondoljanak, az ő támogatásukra, jogaik védelmezésére, lehetőségeikre, jövőjükre, és arra is, hogy milyen országot, világot adnak át nekik. E napon az ENSZ felhívást intéz a világ országaihoz annak érdekében, hogy támogassák és védelmezzék a gyermekek 1959. évi ENSZ-deklarációban megfogalmazott jogait.
Az UNICEF 1996-ban indította el a gyermekbarát városok programját, a kezdeményezéshez Magyarország 2015-ben csatlakozott.
(MTI)