„Mi is az a szabad piac?” – tette fel a nyitó kérdést John O'Sullivan a Free Market Road Show nevű nemzetközi szabadpiaci konferenciasorozat budapesti állomásán.
A Danube Institute elnöke szerint ez egy olyan fogalom, amit valahogy természetesnek, magától értetődőnek veszünk, és nem gondolunk bele annak valódi jelentésébe. A szabad piac szerinte korlátok nélküli kereskedelmet jelent, és úgy látja: egyértelműen látszik az elmúlt évtizedekből, hogy a diktatórikus rendszerek voltak azok, amelyek a lehető legjobban korlátozni akarták a kereskedelmet. „A Szovjetunióban még ki is végeztek feketén kereskedő személyeket” – emlékeztetett O'Sullivan.
„A szabad piac az a berendezkedés, ami tolerálni képes az eltérő, azt kritizáló törekvéseket, például a szocialista mozgalmakat – ez fordítva egyáltalán nem elképzelhető” – folytatta a brit publicista. A szabad piac fontos összetevője a vállalkozás szabadsága: kíváncsiak vagyunk, tettrekészek vagyunk, ebből születik aztán a fejlődés. „A szabad piacra ellentéte a stagnáló, statikus társadalom és gazdaság.” John O'Sullivan szerint érdekes szó a kapitalizmus, amit elsősorban annak kritikusai használnak. A beruházások tőkéből születnek, a tőke a megtakarításokból keletkezik – de vajon mindez azon a marxi elképzelésen alapszik, hogy a proletariátust meglopják? O'Sullivan szerint nehéz meglopásról beszélni, hiszen „ki mondja meg, mi az igazságos bér?” Úgy látja, a marxizmus nonszensz válaszokat adott a kapitalizmus kihívásaira.
A versengésre szükség van
A Free Market Road Show budapesti konferenciáján John O'Sullivan arról is beszélt, a szabad piac további alapvető eleme a versengés: „A versengésre szükség van, ebből születik az innováció, a hatékonyság, ebből születik választék a fogyasztók számára, és versengésre van szükség a monopóliumok felemelkedése ellen is”. Úgy fogalmazott: „a szabad piac egyszerűen megtörténik, ha nem akadályozod meg, ha nem szólsz bele a folyamataiba. A szabad piacnak nincsenek feltalálói, ezt nem néhány ember találta ki egy íróasztal mellett, hanem maga az emberiség”. O'Sullivan leszögezte: a szabad piacon alapuló rendszerek biztosítják a legtöbb szabadságot és a vagyonszerzés lehetőségét.