Köznevelési kerekasztal alakítását jelentette be Balog Zoltán

2016. január 23. 17:14

A felsőoktatási kerekasztal mintájára köznevelési kerekasztal alakul, hogy áttekintsék a köznevelés aktuális kérdéseit. Ezt az után jelentette be Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter, miután tárgyalt a pedagógus szakszervezetekkel. Fizetésemelést és egyszerűbb adminisztrációt is ígért.

2016. január 23. 17:14

Köznevelési kerekasztal alakul a felsőoktatási kerekasztal mintájára, amelyen a köznevelés aktuális kérdéseit tekintik majd át – jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere szombaton Budapesten, miután a Nemzeti Pedagógus Karral és szakmai szervezetekkel tárgyalt. Balog Zoltán kiemelte: hónapok óta folyik a munka a köznevelési rendszer átalakítása érdekében. Két teljes év van az intézményfenntartó rendszer mögött, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak (Klik) 122 ezer alkalmazottja van, a szervezet nem működhet belső korrekciók nélkül. Hozzátette: a vonatkozó miniszteri rendeletmódosítást jövő héten írja majd alá.

Összegzése szerint jobb színvonalú, versenyképes képzettséget nyújtó oktatást szeretnének, amely kapcsolódik a magyar oktatás hagyományaihoz is. Megjegyezte: tudták, hogy az átalakítás a pedagógusokra nagyobb munkaterhet ró és többletfeladatokat ad, ezért gondolták, hogy ezt jelentős béremeléssel együtt lehet csak megtenni. A megkezdett béremelést folytatják, utolsó üteme 2017 szeptemberében lesz. Az intézkedés eddig plusz 200 milliárd forintot jelentett, idén is folytatódik, és újabb 34 milliárdot fordítanak erre – jegyezte meg.

A bürokráciacsökkentő csomag keretében megszüntetésre ítélt Oktatási Hivatal jövőjéről azt mondta: nem szűnik meg egyetlen olyan funkció sem, amelyre a köznevelésnek szüksége van. A változásokból pedig a tanároknak és diákoknak semmit nem szabad érezniük – rögzítette.

Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár kiemelte: a tanfelügyeleti, értékelési és minősítési terheket egyaránt felülvizsgálták, illetve felülvizsgálják. A pedagógus kar szakmai tagozatai, a szakértők és a szakszervezetek javaslatai alapján közel harmadára csökkenthető az adminisztráció. Abban is konszenzusra jutottak, hogy nem két, hanem ötévente kell az értékelési folyamatot elvégezni az intézményeknél, illetve a pedagógusoknál. Akik tavaly vagy idén átesnek minősítési eljáráson, azoknak nem kell tanfelügyeleti látogatásra készülni, ezen látogatások száma is harmadára csökkenhet.

Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke jelezte: gyakorlati tapasztalatokkal igyekeznek segíteni az ágazat átalakítását. Javaslatokat kívánnak tenni az intézményfenntartó központtal összefüggésben is, hogy milyen módon lehetne javítani a működését. Szerinte van remény arra, hogy a Klik működését jobbá tegyék. Kitért arra is: a nyugdíjba vonuló pedagógusok álláshelyének betöltése jelenleg nem megoldott, ezen is szeretnének változtatni. Szorgalmazta a tananyagtartalom felülvizsgálatát, többek között annak áttekintését, hogy milyen arányban szerepeljen a tananyagban a kompetenciafejlesztése, illetve hogyan jelenjenek meg a munkaerőpiaci elvárások. Ha ezt elvégzik, akkor van lehetőség akár a diákok óraszámának csökkentésére is – mondta Horváth.

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kuwiq
2016. január 24. 16:30
Inkább egy asztalosra bíznám ezt a kerekizét. Olyanra, amelyiknek van gyereke is. Ez a Balogh nem a legjobb döntés az ilyesmire. Általában nem bízom a lelkészekben, hiszen egyfajta pszichoterror alatt tartják a híveiket, de ennek a feladata lenne állítólag olyan átalakítása az oktatási rendszernek, hogy az alkalmas legyen a XXI századi követelményekre felkészíteni az ifjúságot, különösen reál tárgyakban. Ez meg ókori hiedelmekben hisz, azokban doktor, ami nem szakrális, az gyanús. A mobiltelefonban sincs semmi szakrális, nem beszélve az internetről.
tevevanegypupu
2016. január 24. 13:21
Maga viszont nagyon rossz ezen a poszton..és nagyon rossz volt Hofmann Rózsa is és nagyon rossz a kdnp is. Orbánnak meg kellene szabadulnia Balogtól és a kdnp-től, mert baj lesz. A köznevelést meg a pedagógusokat tökéletesen át kellene szervezni, ehhez talán Pokorni értene esetleg..nem baj, ha inkább liberális kkicsit. De a mostaniak nem jók ahogy a pedagógusok sem. Vonzóvá kellene tenni a tanári pályát és sokkal több férfit kellene rábírni, hogy menjenek pedagógusnak.Fiatalokat, művelteket, intelligenseket, olyanokat akiknek nem saját tekintélyük a legfontosabb..És a sok hülye volt komcsi tanártól meg kellene valahogy szabadulni, menjenek közmunkára.
Vezetéknév Utónév
2016. január 23. 18:42
Nem kerekasztalok kellenek az oktatás rendbetételékez, hanem pénz, hozzáértő vezetők, világos, korszerű koncepció és korrekt együttműködés a szakmai szervezetekkel.
madarasi.abel
2016. január 23. 17:37
Elindult a Klikk, két éve működik, úgy, ahogy (nagyon szarul). Erre most felállítanak egy kerek asztalt, hogy kidolgozzák, mitől lesz jobb a helyzet majd, a meg nem határozott jövőben. Ami röviden annyit jelent: most még 4-5 évig mindenki tovább szopik, aztán meglátjuk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!