Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
Furcsának tűnhet a cím, pedig valóban sokak álma válhatna valóra (bár nem Kosztolányié), ha a Bath-i Egyetem szakembereinek találmánya beváltja a hozzáfűzött reményeket. Az újfajta sebkötés lényege, ahogy az MTI beszámol róla, hogy a feltalálók állítása szerint színe változásával jelezné, hogyha az alatta lévő sebben baktériumfertőzés lépme fel, sőt a baktérium típusát is megmutatná. Így megelőzhető lenne a rezisztencia kialakulása a betegeknél.
A fejlesztés lényege, hogy a sebben lévő baktérium által kibocsátott méreganyagok észlelésekor a kötszerben lévő apró kapszulák kiengedik a bennük lévő fluoreszkáló festéket – írta a BBC News. Mindez lehetővé tenné az orvosok számára, hogy gyorsabban azonosítsák a bakteriális fertőzéseket, illetve kezeljék azokat, különösen az égési sérüléseket szenvedett gyerekek esetében. Még fejletlen immunrendszerük miatt a megégett gyerekek különösen fogékonyak a bakteriális fertőzésekre, amelyek lassíthatják a sebek gyógyulását, hosszabb kórházi kezelést és olykor maradandó hegeket eredményezhetnek. Rendkívül súlyos esetben halált is okozhatnak. Az orvosok számára nagyon nehézkes a fertőzések gyors és könnyű diagnosztizálása a kötés eltávolítása nélkül, ami azonban fájdalmas lehet a páciens számára és újabb sebeket eredményezhet. Emiatt gyakran antibiotikumot írnak fel a betegnek még azelőtt, hogy megerősítenék a fertőzés fennállását.
Amikor azonban valaki úgy kap antibiotikum-kúrát, hogy nincs fertőzése, az azt eredményezheti, hogy a baktérium ellenálló lesz a gyógyszerrel szemben: az antibiotikum-rezisztencia pedig komoly egészségi probléma. A projektet vezető Toby Jenkins, a Bath-i Egyetem munkatársa szerint a fejlesztés akár életeket is menthet. A kutatócsoport majdnem egymillió fontot (442 millió forint) kapott a brit Medical Research Counciltól, hogy égési sérültektől vett mintákon tesztelje a kötés prototípusának hatékonyságát.