Orbán bebizonyította alkalmatlanságát a vezetésre
Egy fröccsöntő kisiparos is tudja, hogy csak azt érdemes gyártani, amit el is tud adni.
Kivonul a forintkötvényekből a Magyarország megmentőjeként emlegetett Franklin Templeton alapkezelő. A Portfolio elemzése szerint ez egyrészt rossz, mert ha egy ekkora szereplő száll ki, az súlyos hozamemelkedéssel járhat, és egyrészt jó is, mert a szakítással csökken a külföldiek részaránya a magyar állampapírpiacon.
Azzal, hogy jelentős mennyiségű magyar állampapírt adott el a második negyedévben, elkezdte leépíteni kitettségét Magyarország legnagyobb hitelezője, a Franklin Templeton Investments, melynek így 10 milliárd dollár alá csökkent a felénk való kitettsége, írja a Portfolio két elemzője, András Bence és Beke Károly. A gazdasági portál szerint egy ilyen lépés feszült helyzetben bizonyára pánikot váltana ki, erről azonban most szó sincs.
Az elemzők úgy vélik, a lépés megítélése kettős. Egyrészt rossz, hiszen nagy szereplő száll ki Magyarország finanszírozásából, ami nem csupán eggyel kevesebb erős hitelezőt jelent, hanem akár súlyos hozamemelkedést is hozhat. Másrészt örülni lehet a Templeton lépésének, ha ugyanis a papírok belföldi szereplőkhöz kerülnek, az csökkenti a külföldiek komoly sérülékenységi tényezőt jelentő részarányát a magyar állampapírpiacon.
Az elemzés szerint a sokak által csak Magyarország megmentőjeként emlegetett alapkezelő magyar papírokból, főként a berövidült lejáratú forintkötvényekből való kiszállását megkönnyíti a Magyar Nemzeti Bank önfinanszírozási programja, amely belföldi szereplőket segít magyar állampapírokhoz. A Portfolio szerint az sem kizárható, hogy a rendkívüli mélységbe süllyedt rövid hozamaink késztették őket a rövid papírjaik eladására.