Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Az Európai Unió Bírósága szerint összeegyeztethető az uniós joggal az Európai Központi Bank által bejelentett program, amely felhatalmazta a Központi Bankok Európai Rendszerét, hogy másodlagos piacokon államkötvényeket vásároljanak. Az EU Bíróságának eljárását a német alkotmánybíróság kérte.
Először fordult elő az Európai Unió történetében, hogy Németország alkotmánybírósága az Európai Unió Bíróságához fordult. Ennek előzménye az volt, hogy 2012-ben az Európai Központi Bank (EKB) meghirdette a monetáris stabilitást célzó OMT-programot.
E program részeként a Központi Bankok Európai Rendszere (KBER) felhatalmazást kapott, hogy – bizonyos feltételek teljesülése mellett – másodlagos piacról megszerezze az euróövezethez tartozó államok államkötvényeit.
A német Szövetségi Alkotmánybírósághoz több alkotmányjogi panaszt nyújtottak be a Német Szövetségi Bank programban való részvétele miatt. A panaszosok úgy vélekedtek, az EKB túlterjeszkedett a hatáskörén a program meghirdetésével, amely egyébként is sérti a tagállamok monetáris finanszírozásának tilalmát és a német alkotmányt.
A fentiek közül az EKB hatáskörének megállapítása érdekében a Szövetségi Alkotmánybíróság az Európai Unió Bíróságához fordult. Utóbbi mostani ítéletében megállapította, hogy az EKB az EU-s szerződések alapján rendelkezik kellő felhatalmazottsággal az OMT-hez hasonló programok elfogadására.
A Bíróság ítélete azt is leszögezi, hogy az OMT-program megfelel a célhoz kötöttség elvének, amennyiben az árstabilitás megteremtése érdeklében jött létre, és e tekintetben az arányosság követelményét sem sérti.
Fotó: Az Európai Unió Bírósága