Zéró toleranciát hirdetett az ügyhalogatások ellen Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke. Az OBH elnöke keddi rendkívüli sajtótájékoztatóján – konkrét eljárások említése nélkül – a közelmúltban jelentős sajtóvisszhangot kiváltó bírósági ügyekre utalva leszögezte: a bírók függetlenek, csak a törvényeknek vannak alárendelve, ítélkezési tevékenységükben nem utasíthatók. Azt mondta: a bírósági szervezet európai mércével mérve is egyre jobban teljesít. Hozzátette: az ítélkezés hatékonysága – az idő, a minőség és a költségek tekintetében – a bíróság mellett a jogalkotó, az ügyészek, az ügyvédek, a szakértők és az ügyfelek közös felelőssége.
Handó Tünde bejelentette: a bíróságokba vetett bizalom fenntartása és megerősítése érdekében A szolgáltató bíróságért! címmel tízpontos programot hirdetett meg. Ennek részeként felhívta a bíróságok elnökeit, készítsenek cselekvési tervet annak érdekében, hogy az ügyfelek ésszerű időben hozzájussanak a döntésekhez. Szintén felhívta őket arra, hogy a bírák ellen irányuló méltatlan támadásokkal szemben határozottan és hathatósan lépjenek fel, továbbá arra, hogy a hibákkal, hiányosságokkal szemben továbbra is következetesen lépjenek fel.
A program negyedik részeként arra kérte a bírákat és a bírósági dolgozókat, hogy javaslataikkal és véleményükkel támogassák a bírósági szervezetet. Ugyancsak erre kérte a jogkereső polgárokat. Az Országos Bírói Tanácstól azt kérte: tegyen meg mindent az etikai kódex érvényesülése érdekében, a Kúria elnökétől pedig azt, hogy a közvélemény érdeklődésére számot tartó ügyekben a jogegység biztosítása érdekében tegye meg a szükséges intézkedéseket.
Handó Tünde bejelentette azt is, hogy megkeresi a legfőbb ügyészt és a Magyar Ügyvédi Kamara elnökét, hogy az etikai és szakmai szabályok alapján közösen lépjenek fel az ítélkezés hatékonysága és az igazságszolgáltatásba vetett bizalom erősítése érdekében. Az OBH elnöke a kormányt arra kérte, hogy a bírósági szervezet véleményét a jogalkotás során továbbra is vegye figyelembe, a tervezett fejlesztésekhez szükséges forrást pedig biztosítsa. A program rögzíti azt is, hogy az OBH a jövőben is mindent megtesz annak érdekében, hogy a bírák, a bírósági dolgozók anyagi és társadalmi megbecsülése erősödjön.