„A Kúria a Huszár-telepi iskolával kapcsolatos döntésében megállapította – az Alapjogokért Központ pár hónappal ezelőtti elemzésévével összhangban –, hogy a közoktatás területén nem minden elkülönítés jogellenes, amennyiben az megfelel a szigorú törvényi feltételeknek. Továbbá a határozat kimondja azt is, hogy a Huszár-telepi iskola esetében nem sérült a gyermekek, illetve a szülők szabad iskolaválasztáshoz való joga.
Ezen a héten a Kúria az egyenlő bánásmód követelményének a közoktatás területén történő megvalósulásával összefüggésben a nyíregyházi, Huszár-telepi, görög katolikus általános iskola ügyében – felülvizsgálati eljárás keretében – hozott döntést. A Kúria ítélete kimondja, hogy a Huszár-telepi iskolát működtető görög katolikus egyház nem valósított meg az iskola működtetésével jogellenes elkülönítést. (...)
Fontos megállapítás a Kúria határozatának az rendelkezése, hogy amennyiben egy oktatás kis létszámú osztályokkal valósul meg, ráadásul felmenő rendszerben, mely az adott esetben évfolyamonként egy osztályt jelent, úgy fogalmilag nem tud intézményen belül szegregáció megvalósulni. A diszkrimináció tilalma megsértésének vizsgálatára az Alkotmánybíróság az ún. ésszerűségi tesztet alkalmazza. Az ésszerűségi teszt alkalmazása esetén ki kell alakítani a jogalanyok homogén csoportjait a megkülönböztető szabályozás alapján, mivel a megkülönböztetés jogellenességének kérdése kizárólag összehasonlítható helyzetben lévő személyek homogén csoportján belül vizsgálható. Jogellenes megkülönböztetés akkor történik, ha ugyanazon homogén csoportba tartozókat önkényes módon eltérően kezelnek. Mivel ez az eltérő bánásmód az iskola tanulói között nem valósult meg, nem is valósulhatott meg, ezért nyilvánvalóan jogellenes megkülönböztetés sem történt.
Összegzésképpen kijelenthető, hogy az Ebktv. oktatásra vonatkozó speciális rendelkezései, illetve az Alaptörvényből levezethető szabad iskolaválasztás joga lehetőséget biztosít arra, hogy a szigorú, törvényben meghatározott speciális kimentési okok összességének érvényesülése esetén vallási, nemzetiségi stb. oktatás szervezhető. Továbbá, amennyiben a választás lehetősége a gyermekek, illetve a szülők számára egy településen adott, úgy a szülők joga annak eldöntése, hogy milyen oktatásban szeretnék gyermekeiket részesíteni.”